10/05/2023
Kill Beer 11 9 15 14 - 49 -
Phoenix Bums 16 9 13 18 - 56 -

Έβαλαν μπροστά την εμπειρία και... καθάρισαν οι Bums!

Μια αναμέτρηση η οποία ήταν άκρως ενδιαφέρουσα παρακολούθησαν όσοι βρέθηκαν στο κλειστό του ΣΕΦ το βραδάκι της Τετάρτης, εκεί όπου οι Phoenix Bums επικράτησαν της Kill Beer με τελικό σκορ 49-56!

Ο εκρηκτικός και άκρως επιθετικογενής γκαρντ της Kill Beer Τσελίκης έβαλε 2 τρίποντα και γενικά ήταν ό,τι καλύτερο είχε στο επιθετικό μισό η παρέα του Παντελόπουλου, η οποία ναι μεν ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση, αλλά λίγο η είσοδος των Κοβάτσου και Μοσκόφογλου και λίγο ο φοβερός Φρέρης, γύρισαν την εικόνα του αγώνα, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 11-16 για τους Bums.

Κάποιες όμορφες προσπάθειες από Θανάση και Καρέλο υπήρξαν... στήριγμα στον Τσελίκη, με την Kill Beer να κυνηγάει στο σκορ και να βλέπει τον Παπαντωνίου να σκοράρει με ευκολία και να μην αφήνει τους Bums να χάσουν τα ηνία του σκορ, με το ημίχρονο να κλείνει στο 20-25 στο ΣΕΦ, με το παιχνιδι να εχει μια εικόνα ισορροπημένη, με την αίσθησηότι δυσκολα θα αλλαξει κατι μέχρι τέλους!

Ο Καπετανάκης μαζί με τον Καδά πήραν μπάλες στο ποστ και τις έκαναν καλάθι! Η άμυνά των Bums στα πρώτα λεπτά κρατούσε χαμηλά τους γηπεδούχους και αυτό τους έδωσε ξανά το... δικαίωμα να ελέγχουν τον ρυθμό και να μπαίνουν μπροστά και στο τρίτο δεκάλεπτο, έστω και αν το τρίποντο του Τσελίκη και η γενική βελτίωση της Kill Beer, μείωσε στο 35-38!

Αυτή ήταν και η μικρότερη διαφορά στην οποία μείωσαν οι γηπεδούχοι, καθώς οι Bums κανόνισαν και έπαιξαν το καλύτερό τους μπάσκετ στην τέταρτη περίοδο, εκεί όπου επιβλήθηκαν με σκορ 49-56 της Kill Beer, σε έναν υπέροχο αγωνα!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Λουκάς Φρέρρης με 13 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα. Από Kill Beer ξεχώρισε ο Θοδωρής Τσελίκης με 22 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο και 3 λάθη.

Οι γηπεδούχοι είχαν 16/42 δίποντα, 5/22 τρίποντα, 2/10 βολές, 41 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 7 κλεψίματα και 11 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 20/55 δίποντα, 1/9 τρίποντα, 13/15 βολές, 41 ριμπάουντ, 16 ασίστ 10 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 7 λάθη.

Kill Beer (Παντελόπουλος): Κοτσομύτης 6 (13 ριμπ.), Τσελίκης 22, Παντελόπουλος 4, Κουτσιούκης, Καρέλος 15, Σαλονίκας, Θανάσης 2.

Phoenix Bums (Κοβάτσος): Καδάς 2, Μοσκόφογλου 12, Παπαντωνίου 11, Τουμπακάρης 2, Καπετανάκης 4, Κοβάτσος 8, Λάσπας 4, Φρέρης 13.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα του αγώνα!