20/11/2019
Butchers 12 18 15 17 - 62 -
Athens 81ers 6 7 8 14 - 35 -

Έβαλαν «πρώτη» οι Butchers!

Οι «Χασάπηδες» ξεκίνησαν… φρεναριστοί στο πρωτάθλημα, όμως απέναντι στους Athens 81ers πήραν μπρος και κατέκτησαν με ευκολία την πρώτη τους νίκη στον δεύτερο όμιλο της Development League (1-2), αφήνοντας τους «μπλε», οι οποίοι έτρεξαν αρκετά, αλλά χωρίς αποτέλεσμα, στο 0-3.

Αν εξαιρέσουμε λοιπόν τα πρώτα επτά λεπτά, όπου οι «Ουάνερς» κρατούσαν το σκορ ισόπαλο με τα καλάθια από Κεφαλά, Λάμπρου και Σταφυλαράκη (6-6), οι Μπούτσερς είχαν τον έλεγχο και η πρώτη τους «ανάσα» πάρθηκε στο τέλος του δεκαλέπτου, με τους Κουμπούρο, Κορωνιό να διαμορφώνουν το 12-6.

Το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ήταν ακόμα καλύτερα για τους «πράσινους», με τον Κορωνιό να βρίσκει πολλούς χώρους και τον Κουμπούρο πάλι να βοηθάει στο να ανέβει η διαφορά (22-8 στο 15’), όμως οι «μπλε» έδειξαν ότι έχουν διάθεση για αντεπίθεση, μειώνοντας στο 22-13 με τους Λάμπρου, Παρασκευόπουλο, κάτι που τελικά δεν κράτησε για πολύ, αφού οι γηπεδούχοι έκλεισαν το ημίχρονο στο 30-13, με σουτ των Κουμπούρου, Ρεντούμη και Καουκάκη.

Η κατάσταση άρχισε να απλοποιείται περισσότερο για τους Butchers στο τρίτο δεκάλεπτο και οι Κορωνιός, Κουμπούρος συνέχισαν να σκοράρουν, φτάνοντας την απόσταση στους 25 πόντους (42-17 στο 27’), με το 30ο λεπτό να ολοκληρώνεται στο 45-21, από τα εύστοχα σουτ από Λάμπρου, Κωνσταντακόπουλου για τους 81ers.

Η επίθεση των «μπλε» βελτιώθηκε μεν στο τέταρτο δεκάλεπτο και οι Παρασκευόπουλος, Κωνσταντακόπουλο, Κεφαλάς, Ψώμος πέτυχαν 14 πόντους, αλλά αυτό δεν ήταν ικανό να αλλάξει την εικόνα του ματς, αφού οι γηπεδούχοι απαντούσαν σε κάθε περίπτωση και οι Κορωνιός, Ρεντούμης, Κουμπούρος, Λαρεντζάκης έκαναν χωρίς πρόβλημα το τελικό 62-35, με το οποίο πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στον όμιλο.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Διονύσης Κορωνιός με 28 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ από τους «Ουάνερς» ξεχώρισε ο Θανάσης Σταφυλαράκης με 3 πόντους, 17 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Συνολικά οι «πράσινοι» είχαν 26/62 δίποντα, 2/13 τρίποντα, 4/7 βολές, 62 ριμπάουντ (16-46), 10 ασίστ, 7 κλεψίματα, 11 λάθη και 2 μπλοκ, με τους «μπλε» να τελειώνουν το ματς με 13/58 δίποντα, 2/13 τρίποντα, 3/11 βολές, 40 ριμπάουντ (10-30), 8 ασίστ, 7 κλεψίματα, 6 λάθη και 1 μπλοκ.

Butchers (Λαρεντζάκης): Κορωνιός 28, Κουμπούρος 17, Ρεντούμης 9, Πανόπουλος 2, Καουκάκης 2, Σιώκης 2, Λαρεντζάκης 2, Βαφειάδης (15 reb), Αλεξόπουλος

Athens 81ers (Ροβιθάκης): Λάμπρου 8, Κεφαλάς 8, Παρασκευόπουλος 6, Κωνσταντακόπουλος 6, Ψώμος 4, Σταφυλαράκης 3, Ροβιθάκης

Τι μας άρεσε περισσότερο: Η σιγουριά των Μπούτσερς, που έδειξαν από την αρχή ότι ήθελαν τη νίκη και δεν άφησαν περιθώρια στους «Ουάνερς» που έμειναν τελευταίοι, μαζί με τους Beerokoillers.