10/02/2024
Destroyed Pistons 15 7 11 25 - 58 -
Gerakas Hawks 8 6 11 13 - 38 -

Έβδομη νίκη για Destroyed!

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι Pistons κράτησαν τον αντίπαλο τους χαμηλά στο σκορ και με τους Θηβαίο, Καλογερόπουλο και Σπανόπουλο να πετυχαίνουν από 3 πόντους, έκλεισαν τη περίοδο με το υπερ τους 15-8! Από την άλλη πλευρά, όταν μια ομάδα που στηρίζεται στο τρίποντο έχει 0/11, είναι εύκολο να δικαιολογηθεί η φτωχή παραγωγικότητα του πρώτου δεκαλέπτου! Τους οκτώ πόντους των Hawks πέτυχαν οι Πικάσης(2π), Αργυρίου(2π), Ασβεστάς(2π) και Γιαννακάκης(2π).

Στη συνέχεια, παρακολουθήσαμε ένα από τα πιο κακά ποιοτικά δεκάλεπτα της φετινή περιόδου! Οι δυο ομάδες παρουσιάστηκαν φτωχές σε ιδέες και τρομερά άστοχες με το επιμέρους 7-6 να έρχεται ως φυσική συνέχεια της γενικότερης αγωνιστικής εικόνας! Το ημίχρονο έκλεισε με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 22-14!

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι μπήκαν στο παρκέ του Seven με στόχο να κρατήσουν το προβάδισμα που είχαν δημιουργήσει μέχρι εκείνη τη στιγμή, με το 33-25 στο τέλος της προτελευταίας στροφής να τους αφήνει απόλυτα ικανοποιημένους! Πρόεδρος και αρχηγός των Destroyed, ανέλαβαν τον κύριο όγκο των επιθέσεων, ο Μουιμπούα βοήθησε με την αθλητικότητα του και ο Καλογερόπουλος ήταν εξαιρετικός σε οργανωτικό και δημιουργικό επίπεδο! Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Πικάσης έμεινε μόνος του να παλεύει, καθώς οι σύνηθεις συνοδοιπόροι του, Ασβεστάς και Γιαννακάκης, έμειναν μακρυά από το καλό τους αγωνιστικό πρόσωπο!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν μια εντυπωσιακή επιθετική μπασκετική παράσταση, καθώς πέτυχαν 23 πόντους, με αποτέλεσμα να φτάσουν πανάξια σε μια σπουδαία νίκη με σκορ 58-38!

Betsson MVP ο Παναγιώτης Καλογερόπουλος 12 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Σεραφείμ Αργυρίου είχε 4 πόντους, 14 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 κοψίματα!

Οι νικητές είχαν 17/47 δίποντα, 7/24 τρίποντα, 3/4 βολές, 43 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 κόψιμο  και 10 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 15/40 δίποντα, 2/29 τρίποντα, 2/5 βολές, 50 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 10 λάθη!

Destroyed Pistons(Σπανόπουλος): Βερβενιώτης 11, Θηβαίος 3, Καλογερόπουλος 12, Κάππας 4, Καρατσίκος, Μουιμπούα 16, Σπανόπουλος 12.

Gerakas Hawks(Πικάσης): Αργυρίου 4, Ασβεστάς 4, Γιαννακάκης 6, Καπούλας, Λιοφάγος 4, Παλλαντζάς, Πικάσης 20, Ράδος.

Τι μας άρεσε: Το τελευταίο δεκάλεπτο των νικητών!