02/07/2022
Gran Μανάρια 15 15 12 14 - 56 -
Termites 2 11 14 12 - 39 -

Έβγαλαν την μισή δουλειά τα “Μανάρια”!

Σαφές προβάδισμα πρόκρισης απέκτησαν τα Gran Μανάρια απέναντι στους Termites, καθώς στο πρώτο παιχνίδι της σειράς για τους 16 της Summer D2-League κέρδισαν με 56-39 στο κλειστό του Κολωνού!

Από πολύ νωρίς τα Gran Μανάρια έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας, καθώς με 6 πόντους του Σκληρού και τρίποντα των Αντώνη Τσίγκου – Αλεξανδρίδη, προηγήθηκαν με 15-2. Το μοναδικό καλάθι των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης πέτυχε ο Σκλαβενίτης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με δύο νέα τρίποντα του Αλεξανδρίδη, 4 πόντους του Αντώνη Τσίγκου και έμμεσο τρίποντο του Καραμπούλια, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 17 πόντων, 30-13. Δεν μπόρεσαν οι Termites να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 5 πόντους του Καρκατσέλη και τους 4 του Πολύδωρου.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το παιχνίδι ήταν πιο ισορροπημένο, ωστόσο οι Ασπροπυργιώτες διατήρησαν την απόσταση ασφαλείας, 42-27, έπειτα από 4 νέους πόντους του Σκληρού και 3 του Σκιαδόπουλου. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν όρθιους σε εκείνο το διάστημα οι Καρκατσέλης (6π), Σκλαβενίτης (5π) και Αποστολόπουλος (3π). Σκορ τρίτης περιόδου 42-27!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο τα Gran Μανάρια διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Σκιαδόπουλο, Νερούτσο, Αντώνη Τσίγκο, Ισίδωρο Τσίγκο και Αλεξανδρίδη, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 56-39. Για τους Termites στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Σκλαβενίτης, Χριστόπουλος, Πασχαλινόπουλος και Καρκατσέλης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 4/13 βολές, 17/42 δίποντα και 6/28 τρίποντα. Πήραν 54 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 1 φορά, έκαναν 10 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/10 βολές, 10/35 δίποντα και 3/24 τρίποντα. Μάζεψαν 29 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές και έκαναν μόλις 2 λάθη.

Betsson mvp ο LeBron James του Ασπροπύργου, ο Σκληρός με 12 πόντους (double-double), έχοντας 6/9 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, είχε 1 μπλοκ και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος για τους Termites ο Σκλαβενίτης με 11 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές, 3/8 δίποντα και 1/9 τρίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Gran Μανάρια (Τσίγκος Ι.): Τσίγκος Α. 9 (1), Αλεξανδρίδης 12 (4), Σκιαδόπουλος 8 (1), Νερούτσος 5, Σκληρός 12, Λιάκος, Τσίγκος Ι. 4, Ηλίας 2, Καραμπούλας 4, Κατσαρός

Termites (Αποστολόπουλος): Καρκατσέλης 14, Αποστολόπουλος 3 (1), Πασχαλινόπουλος 3 (1), Τουμπακάρης, Σκλαβενίτης 11 (1), Χριστόπουλος 4, Πολύδωρος 4

Τι μας άρεσε: Το τρομερό ξεκίνημα που πραγματοποίησαν τα Μανάρια, παίρνοντας την ψυχολογία με το μέρος τους!