04/12/2019
Antilalos BC 13 15 5 20 - 53 -
Wolves 18 15 15 13 - 61 -

Έβγαλε μάτια ο Δασκαλούδης!

Επιστροφή στον δρόμο των επιτυχιών για τους Wolves στον τρίτο όμιλο της Development League, καθώς στα πλαίσια της πέμπτης αγωνιστικής επικράτησαν του Αντίλαλου με 53 – 61 στο κλειστό του ΣΕΦ.

Ωραίο θεάμα παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Wolves να προηγούνται με 13-18, χάρη σε 8 πόντους του Κοπανάκη και 6 του Δασκαλούδη. Για τους γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά το κουπί στην επίθεση τραβούσε ο Δαγδιλέλλης με 8 πόντους, ενώ 3 πρόσθεσε ο Δημήτρης Λάγιος.

Ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια τους με 28-33, με τον Χαρακίδα να παίρνει μπρος και να σκοράρει 6 πόντους και τον Δασκαλούδη να τον ακολουθεί με 4. Από κοντά βρισκόταν ο Αντίλαλος και σε εκείνο το διάστημα, με την τριπλέτα Νίκου Λάγιου (5π), Δαγδιλέλλη (4π) και Δήμου (3π) να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Πετρόπουλου έσφιξε την άμυνά της και με δράστες Δασκαλούδη – Κοπανάκη με 11 και 4 πόντους, αντίστοιχα, έχτισε διψήφια διαφορά ασφαλείας 15 πόντων, 33-48! Δεν μπόρεσε να αντιδράσει το συγκρότημα του Ζαμπέτα σε εκείνο το σημείο, με τους Γκολέ και Δαγδιλέλλη να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Σκορ τρίτης περιόδου 33-48!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Αντίλαλος προσπάθησε να γυρίσει το ματς, ωστόσο το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στους 8, 53-61, έπειτα από 8 πόντους του Σουλτάτου και 5 του Δημήτρη Λάγιου. Οι Λύκοι, αν και αντιμετώπισαν πρόβλημα στην αμυντική τους λειτουργία, έφτασαν δίκαια στη μεγάλη νίκη με 53-61, με τους Κοπανάκη (4π) και Μεϊκόπουλο (3π) να τραβούν το κουπί στην επίθεση.

Mvp για τους νικητές ο Δασκαλούδης με 23 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, ενώ έκανε μόλις 1 λάθος. Πολυτιμότερος για τον Αντίλαλο ο Δαλγδιλλέλης με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος.

Συνολικά για τον Αντίλαλο 19/61 δίποντα, 8/36 τρίποντα, 7/14 βολές, 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν την μπάλα 7 φορές, κάνανε 6 λάθη και έριξαν 1 τάπα.
Για τους Wolves είχαμε  28/70 δίποντα, 3/16 τρίποντα, 2/4 βολές, μάζεψαν 45 ριμπάουντ, 9 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 11 λάθη.

Αντίλαλος(Ζαμπέτας): Γκολές 9, Δήμου 3, Δαλγδιλλέλης 16(1), Θεοδώρου, Λάγιος Δ. 8(2), Λάγιος Ν. 7, Μπαμπλέκος, Πλακίδης 2, Σουλτάτος 8.

Wolves(Πετρόπουλος): Δασκαλούδης 23, Θειακούλης 2, Κοπανάκης 16, Μεϊκόπουλος 6(2), Παπαευσταθιου, Πετρόπουλος, Τύρος 2, Φιλοκώστας 4, Χαρακίδας 6(1), Χρυσανθακόπουλος 2.

Τι μας άρεσε: Η απόδοση που είχαν οι παίκτες, κάνοντας ένα πολύ ωραίο ματσ.