14/06/2023
Milgyraki Bucks 25 17 21 28 - 91 -
Thessaloniki Avispas 10 23 13 12 - 58 -

Έδειξαν τον εαυτό τους οι Milgyraki Bucks!

Ο αγώνας ξεκίνησε με μεγάλη ένταση και ενέργεια από τις δύο ομάδες. Οι Milgyraki Bucks έδειξαν από την αρχή της αναμέτρησης τη δυναμική τους και τον ποικιλόμορφο τρόπο παιχνιδιού τους. Οι καλύτεροι παίχτες της ομάδας, Τσαχουρίδης, Χαρμάνας και Καραγιαννόπουλος, επέδειξαν εξαιρετικές δεξιότητες και συνεργασία, καταφέρνοντας να πετύχουν κορυφαία καλάθια και να συνδυάσουν αποτελεσματικά την άμυνα με την επίθεση. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με ένα εντυπωσιακό σκορ 25-10 υπέρ των Milgyraki Bucks.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Thessaloniki Avispas προσπάθησαν να ανακτήσουν την απώλεια και να μειώσουν τη διαφορά στο σκορ. Οι παίχτες τους, Διαμαντής και Μουταφίδης, ηγήθηκαν της ομάδας τους και προσπάθησαν να αντιμετωπίσουν την αμυντική γραμμή των Milgyraki Bucks. Παρόλα αυτά, οι Bucks παρέμειναν ανίκητοι και μείωσαν την πίεση που ασκούνταν πάνω τους. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 42-33, διατηρώντας την προβάδισμα οι Milgyraki Bucks.

Καθώς ο αγώνας προχωρούσε στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Milgyraki Bucks συνέχισαν να επιδίδονται σε ακριβείς πάσες, τρομερές ενέργειες και αποτελεσματική επίθεση. Οι Τσαχουρίδης, Χαρμάνας και Καραγιαννόπουλος συνέβαλαν σημαντικά στην αύξηση της διαφοράς στο σκορ, ενώ οι Avispas προσπαθούσαν απεγνωσμένα να ανατρέψουν την κατάσταση. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με ένα σημαντικό προβάδισμα 63-46 υπέρ των Bucks.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Milgyraki Bucks επέδειξαν την απόλυτη κυριαρχία τους. Με την επίθεσή τους να λειτουργεί ρολογιακά και την άμυνά τους να προσφέρει αμείωτη πίεση, οι Bucks ανέβασαν το σκορ σε επίπεδα που απέβαλαν κάθε ελπίδα από τους Avispas. Το τελικό σκορ του αγώνα ήταν 91-58 υπέρ των Milgyraki Bucks, δείχνοντας την αποτελεσματικότητα και την αξία της ομάδας τους.

MVP του αγώνα είναι ο Ηλίας Οφθαλμίδης ο οποίος παραλίγο να πετύχει double double καθώς είχε 6 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Ενώ για τους Thessaloniki Avispas άξιος αναφοράς είναι ο Γιάννης Διαμαντής ο οποίος έκανε double double με 13 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Milgyraki Bucks: Χατζηνικολάου , Τσαχουρίδης 21 (5) , Χαρμάνας 17 , Κούτρης 5 (1) , Σπυριδόπουλος 4 (1) , Σταμολάμπρος 13 (1) , Καραγιαννόπουλος 13 (1) , Οφθαλμίδης 6 , Τσαχουρίδης 6 , Σαραντοπουλος 6

Thessaloniki Avispas: Ιακωβίδης , Κουτουκόγλου 6 (1) , Διαμαντής 13 , Μουταφίδης 10 (1) , Σοιλεμεζίδης 2 , Τζιτζάλης 8 , Κώστας 2 , Μαυρίδης 3 (1) , Σταματάκης , Βασιλός 6 , Καραδήμος 8