09/10/2023
Flying Circus 4 22 11 14 - 49 -
LazerWolves 21 16 16 10 - 63 -

Έδειξαν τα "δόντια" τους οι LazerWolves!

Με όπλο την επιθετική τους πολυφωνία, οι LazerWolves επικράτησαν στο Κάρβουνο με σκορ 63-49 για την Development των Flying Circus και συνέχισαν την ανοδική τους πορεία.

Εντυπωσιακά μπήκαν οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα, καθώς με καθηλωτικό μπάσκετ και πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Φιλοκώστα (4π), Πολυχρονίδη (4π), Δημητρακόπουλο (6π), προηγήθηκαν με 4-21! Οι γηπεδούχοι το μόνο που κατάφεραν σε αυτό το δεκάλεπτο, ήταν να πετύχουν 4 πόντους από τους Κάκια και Αλεξάκη.

Το δεύτερο δεκάλεπτο άνηκε στο Flying Circus, αφού με ένα σερί 22-16, μείωσε τη διαφορά, χάρη στους 9 πόντους του Αλεξάκη, 5 πόντους του Σωτηρόπουλου και άλλους 4 του Κάκια. Από την άλλη πλευρά οι κίτρινοι, άντεξαν την πίεση, καθώς με 5 πόντους του Κοπανάκη, 3 του Παναγιωτόπουλου και 3 του Παπαθωμά, είδαν την ομάδα τους να πηγαίνει στα αποδυτήρια βρισκόμενη μπροστά στο σκορ με 26-37.

Με την αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τόσο την αστοχία των γηπεδούχων, όσο και τα πολλά τους λάθη, με αποτέλεσμα να διευρύνουν περισσότερο την υπέρ τους διαφορά με καλάθια του Παναγιωτοπουλου (6π), του Μοσχάκη (5π) και του Δημητρακόπουλου (2π). Από την αντίπερα όχθη, ο κύριος πυλώνας σκοραρίσματος των γηπεδούχων, ήταν με 6 πόντους ο Σωτηρόπουλος και με 2 πόντους ο Αλεξάκης. Σκορ 3ου δεκαλέπτου 35-53.

Η εικόνα στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε καθόλου. Οι LazerWolves πίεσαν σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου, το Flying Circus δεν είχε απάντηση και πήραν επάξια τη νίκη με σκορ 49-63.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 5/11 βολές, 17/34 δίποντα και 8/22 τρίποντα. Πήραν 33 ριμπάουντ, έδωσαν 23 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 7 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/7 βολές, 11/32 δίποντα και 8/23 τρίποντα. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές και έκαναν 9 λάθη.

Betsson mvp των LazerWolves ο Παναγιωτόπουλος  με 11 πόντους, έχοντας 1/2 δίποντα και 3/7 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ και έκλεψε 2 φορές. Πολυτιμότερος των Flying Circus ο Αλεξάκης με 17 πόντους, έχοντας 2/4 βολές, 3/7 δίποντα και 3/5 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λάθος.

Flying Circus (Μαρίνης): Αλεξάκης 17, Γκέκας 2, Δροσόπουλος 1, Κάκιας 10, Μαρίνης 3, Σωτηρόπουλος 16.

LazerWolves (Tύρος): Αντωνακόπουλος, Δημητρακόπουλος 8, Καρατζάς 7, Κοπανάκης 10, Μοσχάκης 7, Παναγιωτόπουλος 11, Παπαευσταθίου 3, Παπαθωμάς 3, Πολυχρωνίδης 7, Τύρος, Φιλοκώστας 7.

Τι μας άρεσε: Η επιθετική πολυφωνία των φιλοξενούμενων!