21/02/2024
Seattle SuperΨΩΝΙΑ 27 19 24 14 - 84 -
Anatolians Jazz 20 18 15 15 - 68 -

Έδειξαν για ακόμα μια φορά την δυναμική τους Seattle Superψώνια!

Το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα ξεκίνησε με μεγάλη ενέργεια από τις δύο ομάδες. Οι Superψώνια, με τους Γραμματίκα και Τοπαλίδη να ξεχωρίζουν στην επίθεση, προσπαθούσαν να κρατήσουν τον ρυθμό του παιχνιδιού υψηλό. Από την άλλη πλευρά, οι Jazz, με τους Μπαντή και Χατζηεμμανουήλ Χαράλαμπος να δείχνουν τις ικανότητές τους, προσπαθούσαν να αντισταθούν στην πίεση των αντιπάλων τους. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με τους Superψώνια να έχουν ένα προβάδισμα, με το σκορ να είναι 27-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Superψώνια και οι Jazz συνέχισαν να παίζουν με τον ίδιο ρυθμό. Οι Γραμματίκας και Τοπαλίδης συνέχισαν να είναι αποφασιστικοί στην επίθεση, ενώ οι Μπαντής και Χατζηεμμανουήλ Χαράλαμπος προσπαθούσαν να κρατήσουν την ομάδα τους στο παιχνίδι. Το δεύτερο δεκάλεπτο έληξε με το σκορ να είναι 46-38.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Superψώνια συνέχισαν να επιδεικνύουν την ανωτερότητά τους στο παιχνίδι. Οι Γραμματίκας και Τοπαλίδης συνέχισαν να αποτελούν τον εφιάλτη των Jazz στην άμυνα, ενώ οι υπόλοιποι παίκτες της ομάδας συνέβαλαν σημαντικά στην επίθεση. Οι Jazz προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά την αποφασιστικότητα των Superψώνια δεν μπορούσε να σταματήσει κανείς. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με τους Superψώνια να διατηρούν το προβάδισμα, με σκορ 70-53.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι Superψώνια συνέχισαν να καταπιέζουν τους Jazz με την επιθετική τους δύναμη και αμυντική τους σταθερότητα. Οι Jazz έδωσαν τα πάντα στο παιχνίδι αλλά δεν ήταν αρκετό. Το τέταρτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τα Superψώνια να κερδίζουν με ένα σημαντικό προβάδισμα, με σκορ 84-68.

MVP αναδείχθηκε ο Γιώργος Γραμματίκας ο οποίος κατάφερε να πετύχει 25 πόντους και να πάρει 5 ριμπάουντ.

Πρωταγωνιστής για τους Anatolians είναι ο Γιώργος Μπαντής ο οποίος έβαλε 18 πόντους και μάζεψε 8 ριμπάουντ.

Seattle Superψώνια: Κάγκας 11 (1) , Καλιάτσος 14 (4) , Νταμπούδης 6 , Μουράτης , Γραμματίκας 25 (3) , Τοπαλίδης 20 , Χατζηπουργάνης 8 (2)

Anatolians Jazz: Χατζηεμμανουήλ Χ. 17 (4) , Εφραιμίδης 5 (1) , Αλεξιάδης 2 , Χατζηεμμανουήλ Δ. , Βαφειάδης 5 (1) , Μπαντής 18 , Παρισάκης 14 , Πιτροπάκης 7 (2)