27/01/2023
The Jokers 11 14 13 20 - 58 -
Mad Frogs 9 15 7 16 - 47 -

Έδειξαν ψυχραιμία και δικαιώθηκαν οι Jokers!

Οι Jokers, αν και δύσκολα, το βράδυ της Παρασκευής 27 Ιανουαρίου επικράτησαν 58-47 των Mad Frogs και συνέχισαν νικηφόρα τις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα. Οι Jokers δυσκολεύτηκαν παραπάνω απ’ όσο δείχνει το τελικό σκορ, αλλά η ψυχραιμία που έδειξαν στο φινάλε και η ευστοχία τους από την γραμμή των βολών, τους χάρισε την 5η νίκη (5-6), ενώ από την άλλη οι Mad Frogs υποχώρησαν πλέον στο 5-5.

Όσον αφορά τον αγώνα, οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που πήραν ένα μικρό προβάδισμα στο ξεκίνημα με τον Πανόπουλο να διαμορφώνει το 9-4. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τα πατήματά τους επιθετικά στη συνέχεια και με τους Αδαμόπουλο, Κατσαρό και Φράγκο έφτασαν το σκορ στο 11-9, το οποίο ήταν και το τελικό της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Jokers έχασαν κάπως την συγκέντρωσή τους και υπέπεσαν σε αρκετά λάθη. Οι Mad Frogs εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός αυτό και με τον Σταματελόπουλο να πετυχαίνει τους μοναδικούς 5 πόντους του στο ματς, αλλά και τους Τσικόλα και Μοσχοβίτη να δίνουν λύσεις, έφτασαν στην ανατροπή κάνοντας το 14-19. Οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και γρήγορα πήραν ξανά το προβάδισμα, με την τρίποντη εκτέλεση του Πανόπουλου να γράφει το 22-21. Ο Μοσχοβίτης με δικό του τρίποντο ξαναέβαλε τους Mad Frogs μπροστά (22-24), αλλά ο Σταθέας είπε την «τελευταία λέξη» πίσω από τα 6,75 για το 25-24, που ήταν και το σκορ της δεύτερης περιόδου.

Οι άμυνα των Jokers βελτιώθηκε αρκετά στο τρίτο δεκάλεπτο και έβαλε δύσκολα στους Mad Frogs, ενώ από την άλλη επιθετικά οι γηπεδούχοι έβρισκαν ευκολότερα λύσεις. Έτσι έφτασαν στο +9 (33-24). Οι φιλοξενούμενοι στην συγκεκριμένη περίοδο πέτυχαν μόλις 7 πόντους, ωστόσο οι Jokers δεν «ξέφυγαν», καθώς μετά το πέρας του τρίτου δεκαλέπτου το σκορ έγραφε 38-31.

Το ματς έγινε ντέρμπι στο τέταρτο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι έμειναν για 3 λεπτά χωρίς πόντο και έτσι οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στο -2 έπειτα από τρίποντο του Καραντζούνη (38-36). Οι Jokers βρήκαν τον τρόπο να «χτίσουν» και πάλι μία μικρή διαφορά υπέρ τους, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν έλεγαν να τα παρατήσουν τόσο εύκολα και πλησίασαν ξανά, κάνοντας το 46-43. Στις τελευταίες επιθέσεις οι Mad Frogs δεν μπορούσαν να κάνουν κάτι άλλο από το να στείλουν τους αντιπάλους τους στις βολές και να διεκδικήσουν ότι μπορούσαν μετά στην επίθεση. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο τις ευκαιρίες τους από την «γραμμή της φιλανθρωπίας», ενώ από την άλλη οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να πάρουν κάτι παραπάνω. Κάπως έτσι οι Jokers έφτασαν τελικά στη νίκη με σκορ 58-47.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ιωάννης Πανόπουλος ο οποίος μέτρησε 24 πόντους, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 ριμπάουντ συνολικά στο παιχνίδι.

Οι The Jokers είχαν 14/38 δίποντα, 5/16 τρίποντα, 15/23 βολές, 43 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Παράλληλα μέτρησαν 6 κλεψίματα και 16 λάθη. Από την άλλη, οι Mad Frogs είχαν 13/37 δίποντα, 4/26 τρίποντα, 9/20 βολές, 31 ριμπάουντ, 13 ασίστ, αλλά και 8 κλεψίματα, 9 λάθη και 1 μπλοκ.

The Jokers (Χατζημιχαήλ): Καραγιαννίδης 2(6ρ.), Πανόπουλος 24(3ρ.), Απτόσογλου, Σταθέας 15(8ρ.), Κωστελέτος 7(14ρ.), Καλλινίδης 10(1ρ.), Πάτσης, Τζιτζογλάκης, Μενουδάκος

Mad Frogs (Καραμήτσος): Τσικόλας 4(7ρ.), Κατσαρός 2(3ρ.), Σταματελόπουλος 5, Φράγκος 2(8ρ.), Μοσχοβίτης 10(4ρ.), Καραντζούνης 9(4ρ.), Γιαννόπουλος 4(3ρ.), Σαΐνης, Αδαμόπουλος 4(1ρ.), Κωστόπουλος 7(1ρ.)

Τι μας άρεσε: Η ψυχραιμία και η ευστοχία των Jokers από την γραμμή των βολών στο τέλος του παιχνιδιού.