10/11/2022
Bulldogs 8 16 12 9 - 45 -
Alpinists BC 3 11 17 6 - 37 -

Έδειξαν τα δόντια τους τα Bulldogs!

Νευρικό ξεκίνημα για τις δυο ομάδες στην αρχή του παιχνιδιού. Ο Δημητρακόπουλος για  τα Bulldogs με  5  πόντους και ο Μαγκανιαρης  με 3  πόντους για τους Alpinistes, ξεχώρισαν στην επίθεση .Αποτέλεσμα πρώτης περιόδου 8-3.

Στην δεύτερη περίοδο  τα Bulldogs ξεκίνησαν καλύτερα στην επίθεση. Ο Δημητρακόπουλος ήταν κυρίως ο εκφραστής στην επίθεση πετυχαίνοντας 9 πόντους, με αποτέλεσμα η ομάδα του να πάρει ένα προβάδισμα 10 πόντων. Οι Alpininistes ήταν άστοχοι στην επίθεση.Η δεύτερη περίοδος τελείωσε με σκορ 24-14.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι  Alpininistes ξεκίνησαν καλύτερα και βρήκαν ρυθμό στην επίθεση. Ο Καράβης πέτυχε 10 πόντους κι η διαφορά έπεσε στους 5 πόντους .Ο Δημητρακόπουλος συνέχισε να σκοράρει πετυχαίνοντας 6 πόντους .Το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 36-31.

Στην τέταρτη περίοδο τα Bulldogs έλεγχαν το παιχνίδι , είχαν παγιώσει μια διάφορα 5 εως 7 πόντους , με τον Λούβαρη να τους οργανώνει στην επίθεση και τον Δημητράκοπουλο να εκτελεί .Ο Μαγκιανιάρης προσπάθησε επιθετικά αλλά τελικά δεν κατάφερε ν'αποφύγει την ήττα για την ομάδα του με τελικό σκορ 45-37.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μίλτος Δημητρακόπουλος με 24  πόντους ,4/5  ελεύθερες βολές, 4/7  δίποντα ,4/10 τρίποντα ,   3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα   ενώ για τους ηττημένους ο Κωστας Μαγκιανιάρης   είχε 10 πόντους , 1/1 ελεύθερες βολές, 3/12   δίποντα , 1/13 τρίποντα ,7 ριμπάουντ  και 3 κλεψίματα.

Οι νικητές είχαν 9/16  ελεύθερες βολές 9/34 δίποντα ,6/18  τρίποντα , 42  ριμπάουντ, 7 ασίστ και  6 κλεψίματα ενώ οι ηττημένοι είχαν 4/4  ελεύθερες βολές , 12/41 δίποντα , 3/31  τρίποντα , 38 ριμπάουντ , 7 ασιστ και 13 κλεψίματα.

Bulldogs(Απέργης): Απέργης 6(1), Δημητρακόπουλος 24,(4) Διαμάντης , Λαζανάκης 7(1), Λούβαρής 8, Γαλάνης , Γκορτσάς

Alpinistes(Μαρούδας):Καββαδίας 3  , Καράβης 10, Λιοφάγος 5 , Μαγκανιάρης, 10(1),  Ποντίκας , ,Κυριακίδης , Λιοφάγος 4,Λυμπερόπουλος 7(1), Μαρούδης ,Παπαδόπουλος ,

Τι μας άρεσε : Το πάθος για την νίκη και για τις δύο ομάδες!