11/10/2023
Sicarios BC 22 9 14 22 - 67 -
Oreokastro Knights BC 6 20 26 32 - 84 -

Έδειξαν τι αξίζουν οι Oreokastro Knights!

Οι Sicarios εμφανίστηκαν στο γήπεδο με τους παίκτες Πασχαλίδη, Παπαθανασίου, Μουστάκη και Μητσάκη να δίνουν τον καλύτερό τους εαυτό. Από την άλλη πλευρά οι Knights μετά από ένα μουδιασμένο ξεκίνημα δεν κατάφεραν να μείνουν στο παιχνίδι και έτσι έβαλαν μόλις 6 πόντους. Στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, το σκορ ήταν 22-6 υπέρ των Sicarios, προκειμένου να κρατήσουν τον έλεγχο του αγώνα.

Οι Oreokastro Knights αποφάσισαν να μην παραμείνουν πίσω και ανταποκρίθηκαν με μεγαλύτερη αποφασιστικότητα. Οι παίκτες τους Καριοφύλλης, Φουτσιτζής, Μέλλιος, Πιπερτζής και Τσιλιγκαρίδης, ενέπνευσαν την ομάδα με μια εντυπωσιακή ανατροπή. Το δεύτερο δεκάλεπτο έληξε με το σκορ να είναι 31-26 υπέρ των Sicarios, προσφέροντας μια συναρπαστική αναμέτρηση.

Οι Oreokastro Knights συνέχισαν να επιδεικνύουν το ανώτερο παιχνίδι τους κατά τη διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου. Οι παίκτες τους δείχνοντας ακρίβεια στα σουτ και ενισχυμένη άμυνα, παρά τις προσπάθειες των Sicarios, προηγήθηκαν με 45-56. Αυτό το δεκάλεπτο αποτέλεσε το καθοριστικό κομμάτι του αγώνα και τώρα το τέταρτο δεκάλεπτο θα έδειχνε τον πραγματικό νικητή.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι Oreokastro Knights διατήρησαν τον έλεγχο του παιχνιδιού και αυξήσαν το προβάδισμά τους. Οι Sicarios πάλεψαν με αποφασιστικότητα, αλλά οι Knights επικράτησαν με 84-67, κερδίζοντας με εντυπωσιακό τρόπο τον αγώνα. Οι εμφανίσεις των Καριοφύλλη, Φουτσιτζή, Μέλλιου, Πιπερτζή και Τσιλιγκαρίδη αξίζουν έπαινο για τη συνεργασία και την αποφασιστικότητά τους στο γήπεδο.

Πολυτιμότερος παίχτης του αγώνα είναι ο Γιάννης Φουτσιτζής ο οποίος πέτυχε 12 πόντους και μοίρασε 2 ασίστ.

Από την άλλη ο καλύτερος παίχτης των Sicarios είναι ο Γιάννης Μητσάκης ο οποίος πέτυχε Double Double με 10 πόντους και 11 ασίστ.

Sicarios BC: Μητσάκης 10 (2) , Παπαθανασίου 13 , Κάγκουρας , Ξιούφης 3 (1) , Παπασταθόπουλος 2 , Μαρκίδης 2 , Μουστάκης 11 , Σκανδάλης 8 (2) , Πασχαλίδης 18 (2)

Oreokastro Knights: Καριοφύλλης 12 , Φουτσιτζής 12 (2) , Κεσίδης , Μέλλιος Π. 10 , Μέλλιος Θ. 1 , Πιπερτζής 10 (2) , Τσιλιγκαρίδης 9 (1) , Ποζίδης 6 (1) , Τσιλιγκαρίδης 10 (2) , Μαστροδημήτρης 6 , Φυλλάς 3 (1) , Mirosavic 5 (1)