30/06/2022
Themis BC 21 13 20 7 - 61 -
Aristotelis BC 15 13 16 13 - 57 -

Έδειξαν τι αξίζουν οι Honeymood Themis!

Παρά τις μεγάλες προσπάθειες που κατέβαλαν ο Aristotelis δεν μπόρεσε να κερδίσει τους εκπληκτικούς Honeymood Themis οι οποίοι πήραν την νίκη με σκορ 61-57 ανεβαίνοντας στην 4η θέση του ομίλου.

Από την πρώτη κιόλας περίοδο και οι δύο ομάδες θα δείξουν τον καλό τους εαυτό χαρίζοντας μας ένα αρκετά δυναμικό ξεκίνημα στο οποίο και οι δύο θέλησαν να υιοθετήσουν ένα γρήγορο στιλ παιχνιδιού το οποίο και οδήγησε το σκορ σε υψηλά επίπεδα. Λίγο καλύτεροι όμως θα φανούν οι Themis καθώς με πρωταγωνιστή τον Σαρρή θα μπορέσουν να δημιουργήσουν μια διαφορά 6 πόντων την οποία και θα κληθούν να υπερασπιστούν.

Το δεύτερο δεκάλεπτο όμως δεν θα έχει την ίδια ένταση του πρώτου καθώς και οι δύο ομάδες θα βάλουν ως προτεραιότητα την άμυνα αλλά και χάρης στις αρκετές χαμένες επιθέσεις η διαφορά θα παραμείνει ως έχει διότι ο Aristotelis παρά τα καλάθια του Τιτόπουλου η διαφορά δεν μπόρεσε να πέσει.

Οι Themis όμως φανερά αναζωογονημένοι από το ημίχρονο πραγματοποίησαν μια εξαιρετική εμφάνιση εφαρμόζοντας ξανά τον γρήγορο ρυθμό τους με αρκετά καλάθια στον αιφνιδιασμό και αρκετά καλάθια από τον Ανδρέου, από την άλλη ο Aristotelis το μόνο που θα μπορέσει να κάνει είναι να μείνει κοντά στο σκορ με τα τρίποντα του Αθανασιάδη.

Στην τελευταία περίοδο όμως ο Aristotelis με τις ομαδικές συνεργασίες αλλά και τις σωστές επιλογές στην επίθεση πλησίασε αρκετά στο σκορ απειλώντας την κυριαρχία των Themis στο παιχνίδι , με το ματς να γίνεται ντέρμπι και τους σφυγμούς να ανεβαίνουν κατακόρυφα οι Themis παρουσιάστηκαν πιο έτοιμοι και ψύχραιμοι και έτσι κατάφεραν να πάρουν αυτή την πολύ μεγάλη νίκη με τελικό σκορ 61-57.

Ο τίτλος του MVP πήγε στον Ειρηναίο Σαρρή ο οποίος βρέθηκε πολύ κοντά στο double double έχοντας 17 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Για την ομάδα του Aristoteli αυτός που ξεχώρισε είναι ο Θεόδωρος Τιτόπουλος ο οποίος πέτυχε double double με 16 πόντους και 17 ριμπάουντ.

Honeymood Themis: Σηφάκης 11 (1) , Χατζηπαππάς , Βαλεργάκης 6 (1) , Γεωργίου 2 , Νικολούσης 2 , Ζαχαριάδης , Κορκακάκης 6 , Ανδρέου 17 (4) , Σαρρής 17 (3) , Τικπασάνογλου

Aristotelis BC: Αθανασιάδης 14 (2) , Κυρμανίδης , Αρσένης 7 (1) , Τιτόπουλος 16 , Παπαμανώλης 12 , Χατζηνικολάου 6 , Κωνσταντινίδης 2