03/11/2022
Ball Don't Lie 15 20 5 23 - 63 -
Falcons 13 9 18 18 - 58 -

Έδειξαν χαρακτήρα και μπήκαν με το δεξί οι Ball don't lie

Στο σκληρό derby που διεξήχθη στο Promitheas Park ανάμεσα στους Ball don't lie και στους Touvlakers  επικράτησαν οι τυπικά γηπεδούχοι έπειτα από ένα σκληρό παιχνίδι, στο οποίο υπήρξαν αρκετές αψιμαχίες. Παρόλα αυτά παίχτηκε και ωραίο μπάσκετ με πολλούς συνδυασμούς και πολλά τρίποντα.

Στη πρώτη περίοδο του παιχνιδιού Μπέρτσος και Κομνηνός πήραν την ομάδα τους από το χέρι με τους 12 πόντους που σημείωσα και έτσι η ομάδα των Ball Don't lie κέρδισε το Α' δεκάλεπτο (15-12).

Η δεύτερη περίοδος ήταν εφιαλτική για τους Touvlakers καθώς όχι μόνο μείνανε πίσω στο σκορ αλλά φορτώθηκε και το 'όπλο' τους, ο Ιωάννου με 3 φάουλ, κάτι το οποίο δημιούργησε πονοκέφαλο στην ομάδα τους. Από την άλλη οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την κατάσταση και χτίσανε γερά θεμέλια για την μετέπειτα νίκη τους. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ (35-22).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Touvlakers  μπήκανε με τέρμα τα γκάζια και με μπροστάρη τον Φωστέρη που όχι μόνο ήταν αδιαπέραστος αμυντικά, αλλά έβαλε και δύο δύσκολα τρίποντα οι Ball Don't Lie έχασαν την διαφορά και το δεκάλεπτο έκλεισε ισόπαλο (40-40).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Ball Don't lie έδειξαν χαρακτήρα και επικράτησαν των Touvlakers με (63-58) έπειτα από ένα πολύ σκληρό και για γερά νεύρα παιχνίδι. Σίγουρα θα περιμένουμε πολλά και από τις δύο ομάδες, οι οποίες έδειξαν πολύ καλά στοιχεία .

Betsson MVP του αγώνα ήταν ο Πέτρος Ψαλτάκης των BDL, ο οποίος σημείωσε 11 πόντους και μάζεψε 11 ριμπάουντ. Κορυφαίος των ηττημένων ήταν ο Θεοφάνης Φωστέρης με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Οι Ball Don' t Lie ολοκλήρωσαν το ματς με 15/37 δίποντα, 6/21 τρίποντα και 15/29 βολές. Είχαν ακόμα 39 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 11 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 10 λάθη. Στον αντίποδα, οι Touvlakers μέτρησαν 12/36 δίποντα, 7/24 τρίποντα και 13/25 βολές. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

BALL DON'T LIE: Βαγενάς 2, Κακαφώνης 5, Κομνηνός 12, Κόλλιας 0, Μαθιουδάκης 3, Μπέλλας 11, Μπέρτσος 8, Σκαμαντζουρας 3, Χαριτωνίδης 8, Ψαλτάκης 11

TOUVLAKERS: Αρβανίτης 0, Γιαννακόπουλος 0, Θεοδωρακόπουλος 0, Ιωάννου 13, Καϊάφας 6, Κοτσώνης 2, Μάκκας 9, Μπουχάγιερ 2, Φίλιας 0, Φωστέρης 18, Φώτου 0, Χριστοδουλόπουλος 8

Τι μας άρεσε: Το ματς ήταν ντέρμπι για 40 λεπτά, με όμορφες φάσεις και πολλές ανατροπές