05/10/2020
Komic Mastoras BC 13 5 18 12 - 48 -
Beerokoillers 6 15 17 12 - 50 -

Έδειξαν χαρακτήρα οι Beerokoillers.

Νίκη στο ντέρμπι του πρώτου ομίλου της Development 2 για τους Beerokoillers, οι οποίοι αναμετρήθηκαν με τον Komic Mastora και επικράτησαν δύσκολα με 48-50. Το παιχνίδι ήταν στον πόντο στην μεγαλύτερη διάρκεια του, με τους Beerokoillers να είναι πιο ψύχραιμοι στο τέλος και να πανηγυρίζουν την πρώτη νίκη τους στο πρωτάθλημα.
Φοβερό ξεκίνημα πραγματοποίησε ο Komic Mastoras με τον Νικόλα να κάνει ότι θέλει στην ρακέτα των Beerokoillers και να πετυχαίνει τους πρώτους εννέα πόντους της ομάδας του για το 9-2 και τελικά το σκορ να φτάνει στο 13-2 (7′). Με τέσσερις πόντους στο τέλος οι Beerokoillers έκλεισαν το δεκάλεπτο πίσω με 13-6. Ο Νικόλας μεγάλος πρωταγωνιστής για τον Komic Mastora με εννέα πόντους, οι Παναγιωτάκης, Κοσμαδάκης και Μανδηλαράς Δ. είχαν από δύο για τους μπυροκοιλιάδες.
Εκ διαμέτρου αντίθετο παιχνίδι στην δεύτερη περίοδο, με τους Beerokoillers να ισορροπούν το παιχνίδι και να περνάνε μπροστά στο σκορ με 13-15 (14′). Ο Μανδηλαράς Κ. πήρε την σκυτάλη από τον Νικόλα στο σκοράρισμα (για λογαριασμό των Beerokoillers όμως) και το πρώτο ημίχρονο βρήκε τους φιλοξενούμενους μπροστά με 18-21. Ο Νικόλας πέτυχε άλλους τρεις για τον Komic Mastora, ο Μανδηλαράς Κ. έβαλε 11 για λογαριασμό των Beerokoillers.
Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ο Komic Mastoras με 9-0 σερί πήρε πάλι προβάδισμα στην αναμέτρηση με 27-22 (23′). Η διαφορά έφτασε στους εννέα πόντους (34-25, 27′), αλλά οι Beerokoillers μέσα σε 90 δευτερόλεπτα ισοφάρισαν 34-34. Το δεκάλεπτο έληξε 36-38 με τους Beerokoillers να ανατρέπουν το εις βάρος τους -9, με τον Κοσμαδάκη να πετυχαίνει 10 πόντους για την ανατροπή της ομάδας του και ο Παναγόπουλος εφτά για τον Komic Mastora.
Μεγάλο ντέρμπι στην τέταρτη περίοδο παρακολουθήσαμε με το παιχνίδι να πηγαίνει πόντο πόντο καθ'όλη την διάρκεια του. Με μεγάλη αστοχία από την γραμμή της φιλανθρωπίας εκατέρωθεν, καμία ομάδα δεν κατάφερε να ξεφύγει με πάνω από πάνω από τρεις πόντους με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια έξι φορές. Ο Παναγόπουλος με 1/2 βολές ισοφάρισε 48-48 με 37″ για το τέλος αλλά ο Komic Mastoras δεν σκόραρε πάλι, δέχτηκε δύο πόντους από δύο βολές των Beerokoillers και το ματς έληξε 48-50. Ο Γρηγοράκης πέτυχε οχτώ πόντους για τον Komic Mastora, ο Μανδηλαράς Κ. έκανε την διαφορά στο τέλος για τους Beerokoillers με πέντε πόντους.
Πολυτιμότερος ο Μανδηλαράς Δ. με 7 πόντους (2/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα), 8 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο. Για τον Komic Mastora καλύτερος ο Νικόλας με 16 πόντους (6/9 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 4/9 βολές), 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη.
Σύνολο ο Komic Mastoras είχε 15/33 βολές, 12/37 δίποντα, 3/24 τρίποντα, 48 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 10 κλεψίματα, 18 λάθη και 4 μπλοκ. Οι Beerokoillers είχαν 12/32 βολές, 16/43 δίποντα, 2/15 τρίποντα, 41 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 10 κλεψίματα, 16 λάθη και 1 τάπα.
Komic Mastoras (Στάμου): Ευγένης 3, Σπυράτος 5 (1), Αυγερινός, Γιωτόπουλος 5 (1τρ 7ρ), Νικόλας 16 (7ρ), Παναγόπουλος 8 (1), Πλατσατούρας, Παπαντώνης, Γρηγοράκης 11 (19ρ).
Beerokoillers (Μανδηλαράς Κ.): Παπαλάμπρος, Κοσμαδάκης 16 (6ρ), Μανδηλαράς Δ. 7 (8ρ 1τρ), Παναγιωτάκης 8 (8ρ), Ψεματίκας (11ρ), Μανδηλαράς Κ. 17 (1), Καλαμάρας 2.
Τι μας άρεσε: Όλη η ροή του παιχνιδιού που κράτησε το ενδιαφέρον αναλλοίωτο.
Τι δεν μας άρεσε: Οι πολλές (χαμένες) βολές που χάλασε τον ρυθμό σε πολλά σημεία.