10/02/2024
Ανυπόταχτοι Γαλάτες 14 18 18 8 - 58 -
Kill Beer 17 12 18 5 - 52 -

Έδειξαν χαρακτήρα οι Γαλάτες!

Πολύ δυνατό ξεκίνημα για την Kill Beer, με τους Τσελίκη (6π), Παντελόπουλος (6π) και Ναλμπαντούδη (5π) να βοηθάνε στο σκοράρισμα. Άμεση απάντηση των γηπεδούχων με τον Λαδά (5π) να δημιουργεί και Δούστο (4π) να σκοράρει, με το σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκεται στο 14-17.

Οι κίτρινοι ήταν αυτοί που ξεκίνησαν και πάλι καλύτερα το δεύτερο δεκάλεπτο που το εξαιρετικό Τσελίκη να δείχνει ότι βρίσκεται σε καλή μέρα και να σκοράρει ακόμα 7 πόντους με 4 ασίστ. Μετά το τάιμ άουτ που κάλεσαν οι Γαλάτες βγήκε μπροστά ο Γαλάνης και με 9 πόντους κατάφερε να βάλει μπροστά την ομάδα του στο ημίχρονο με 32-29.

Εξαιρετικά ποιοτικό το τρίτο δεκάλεπτο και για τις δύο ομάδες, με πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα και ωραία καλάθια μέσα από συνεργασίες. Τσελίκης και Παντελόπουλος συνεργάστηκαν εκπληκτικά για την Kill Beer, ενώ για τους γηπεδούχους Δούστος και Λαδάς βοήθησαν επιθετικά για να μείνουν κοντά οι δύο ομάδες στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα άστοχες, με τις άμυνες να ήταν αυτές που ξεχώρισαν. Τρομερός Λαδάς βγήκε μπροστά την κρίσιμη ώρα για τους Γαλάτες και με μεγάλα σουτ ήταν αυτός που έδωσε την νίκη στους γηπεδούχους με 58-52. Αξιότιμη προσπάθεια για την Kill Beer που είχε σημαντικές απουσίες.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Γαλάνης με 17 πόντους και 7 ριμπάουντ. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Παντελόπουλος με 16 ριμπάουντ και 20 πόντους.

Οι νικητές είχαν 7/14 βολές, 15/54 δίποντα και 7/24 τρίποντα. Μάζεψαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκαναν 3 κλεψίματα και 4 λάθη. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/11 βολές, 13/36 δίποντα και 6/24 τρίποντα, μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκαναν 4 κλεψίματα και 7 λάθη.

Ανυπόταχτοι Γαλάτες (Λαδάς): Ανδρικόπουλος 3, Ανδρικόπουλος τζ, Γαλάνης 17, Δούστος 17, Λαδάς 14, Μπετχαβάς 7, Παπαδάκος

Kill Beer (Παντελόπουλος): Αράπογλου, Γεωργιόπουλος, Γκούνας 2, Κοτσομύτης 5, Ναλμπαντούδης 5, Παντελόπουλος 20, Σαλονίκας, Τσελίκης 20

Τι μας άρεσε: Το ωραίο μπάσκετ των δύο ομάδων!