18/02/2020
Το Τρίτο Φύλο 17 7 11 19 5 59 -
Teddyboyz 7 16 17 14 10 64 -

Έδειξαν χαρακτήρα στην παράταση οι Teddyboyz.

Το απόγευμα της Κυριακής, 16 Φεβρουαρίου, στο κλειστό του Seven, οι Teddyboyz ήταν πιο ψύχραιμοι στην παράταση που είχε στείλει το ματς με τρίποντο ο Τσανικίδης και επικράτησαν με 59 – 64 επί του Τρίτου Φύλου.
Οι Teddyboyz μπήκαν ελαφρώς καλύτεροι στο ματς και προηγήθηκαν με καλάθια από Παπαγεωργίου, Γ. Ροντογιάννη και βολές από Ιβόπουλο και Τσαχάκη, το Τρίτο Φύλο όμως ανασυντάχθηκε γρήγορα και με 8 πόντους του Κώνστα,τρίποντο του Τσανικίδη και βοήθειες από Καβαλιεράτο και Παντελή πήρε προβάδισμα 10 πόντων (17-7).
Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τον Σεβαστόπουλο να σκοράρει για το Τρίτο Φύλο, αλλά οι φιλοξενούμενοι με τον Γ.Ροντογιάννη να πετυχαίνει δύο καλάθια και δύο βολές του Ιβόπουλου μείωσε σε 19 – 13. Στην συνέχεια γηπεδούχοι πέτυχαν ακόμα ένα καλάθι με τον Καβαλιεράτο και ένα γκολ φάουλ με τον Καρυτιανό, ενώ οι Teddyboyz που ανέβασαν την απόδοσή τους ,με τον Ιβόπουλο πρωταγωνιστή να πετυχαίνει 7 πόντους και βοήθειες από Γ. Ροντογιάννη και Μουστάκα μείωσε, με το 24-23 να είναι σκορ ημιχρόνου.
Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου το Τρίτο Φύλο βρήκε δύο καλάθια με Καβαλιεράτο και Καρυτιανό , αλλά οι Teddyboyz με βολή του Τσαχάκη και δύο συνεχόμενα τρίποντα από Β. Ροντογιάννη και Παπαγεωργίου πέρασαν μπροστά 28 – 30. Οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 7– 0 με Γεωργάκη, Κώνστα και τρίποντο του Τσανικίδη , αλλά η απάντηση των Μπλε με δικό τους 0-10 με τον Ιβόπουλο να κάνει πράγματα και θαύματα πετυχαίνοντας 8 πόντους και βολές από Τσαχάκη και Β.Ροντογιάννη έκανε το σκορ 35-40.
Μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο το Τρίτο Φύλο μείωσε με 4 συνεχόμενους πόντους του Κώνστα , όμως η απάντηση των Teddyboyz με καλάθι του Τσαχάκη και δύο τριποντάρες του Β. Ροντογιάννη τους έδωσε σαφές προβάδισμα(39-48). Οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν και με 5 πόντους του Καβαλιεράτου και μία βολή του Κώνστα πλησίασαν στο σκορ, για να έρθει ξανά ο Τσαχάκης να γράψει το 45 – 50. Στη συνέχεια το Τρίτο Φύλο με Κώνστα και Παντελή μείωσε ξανά στον πόντο, αλλά ο Ιβόπουλος με 4 ακόμα σημαντικούς πόντους έκανε ξεκάθαρο φαβορί τους τεντιμπόηδες.! Με ένα λεπτό να απομένει για την λήξη του ματς το οι γηπεδούχοι μείωσαν καταρχήν με δίποντο του Παντελή και με τεράστιο τρίποντο του Τσανικίδη στα 25 δευτερόλεπτα έστειλε το ματς στην παράταση (54 – 54.)!
Οι Teddyboyz μπήκαν στην παράταση αποφασισμένοι να καθαρίσουν το ματς και με 5 πόντους του Γ. Ροντογιάννη και δίποντο του Τσαχάκη προηγήθηκαν 54 – 61. Το Τρίτο Φύλο έβγαλε αντίδραση και μείωσε με Καβαλιεράτο και Κώνστα, όμως οι φιλοξενούμενοι με βολή από Β. Ροντογιάννη και βολή με κουτάλα του τραυματισμένου Νίκου Μουστάκα διαμόρφωσαν το τελικό 59 – 64.
Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Ιβόπουλος (double-double)με 23 πόντους, 28!!!ριμπάουντ και 3 ασίστ ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Καβαλιεράτος (double-double) με 14 πόντους, 13 ριμπάουντ και μία ασίστ.
Συνολικά το Τρίτο Φύλο είχε 16/65 δίποντα, 5/28 τρίποντα, 12/26 βολές, κατέβασε 62 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 7 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 6 λάθη.
Οι Teddyboyz είχαν 13/40 δίποντα, 6/32 τρίποντα, 20/42 βολές, κατέβασαν 65 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.
Τρίτο Φύλο(Παντελής): Παντελής 5, Δεληγιάννης, Κώνστας 22 (6ας.), Καστρίνιος (8ρ.), Γεωργάκης 2, Καβαλιεράτος 14 (13ρ.), Σεβαστόπουλος 2 (6ρ.), Τσανικίδης 9(9ρ.), Καρυτιανός 5(13ρ.).
Teddyboyz (Μουστάκας): Παπαγεωργίου 3, Τσαχάκης 9 (14ρ.), Γ. Ροντογιάννης 14 (12ρ.), Β. Ροντογιάννης 10 (7ρ.), Ιβόπουλος 23 (28ρ.), Μπαλαδήμας , Μουστάκας 5.
Τι μας άρεσε: Αμφίρροπο ματς με τον νικητή να κρίνετε στην παράτασης και απίστευτη επίδοση στα ριμπάουντ (28) του Ιβόπουλου.