11/03/2020
Athens Crips 5 14 19 4 - 42 -
Ναυαγοί 7 12 13 13 - 45 -

Έδειξαν χαρακτήρα οι Ναυαγοί!

Το απόγευμα της Κυριακής 8, Μαρτίου στο κλειστό γήπεδο του Seven, οι Athens Crips ήταν ανταγωνιστικότατοι σε όλο το ματς, όμως οι Ναυαγοί με πολύ καλό τέταρτο δεκάλεπτο κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 42 – 45.

Νευρικές και άστοχες ήταν οι δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι Ναυαγοί με δύο καλάθια του Βλάχου και βολές από Καραμποΐκη και Αγγελογιαννόπουλο προηγήθηκαν με 5 – 7 των Crips που σκόραραν με δίποντο του Σμυρλή και τρίποντο του Argy.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να μπαίνουν καλά και να βρίσκουν λύσεις με Κουγιουμτζόπουλο(5) και Γκουγκούση, όμως ο Αγγελογιαννόπουλος με 7 συνεχόμενους πόντους έκανε το σκορ 12– 14. Στην συνέχεια οι Crips έπαιξαν καλή άμυνα και πήραν προβάδισμα με 5 πόντους του Γκουγκούση και δίποντο του Κουγιουμτζόπουλου, ενώ για τους φιλοξενούμενους Αγγελογιαννόπουλος, Καραμποΐκης και Αθανασίου με μία βολή διαμόρφωσαν το ισόπαλο 19 – 19 σκορ ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους Ναυαγούς να πετυχαίνουν δύο συνεχόμενα καλάθια με Ζορμπά και Αθανασίου, όμως η απάντηση των Crips με σερί 10 – 0 με τρίποντα από Argy, Κουρκουλή και καλάθια από Μαρακάκη και Γκουγκούση έκαναν το σκορ 29-23. Οι φιλοξενούμενοι δεν άργησαν να αντιδράσουν και μείωσαν με δίποντο του Βλάχου και βολές του Αγγελογιαννόπουλου , για να απαντήσουν Μαρακάκης με βολή και Κουρκουλής(32-27). Στην συνέχεια της περιόδου οι Ναυαγοί πέτυχαν μόνο ένα καλάθι με τον Αγγελογιαννόπουλο και βολές με Αθανασίου, Ζορμπά και Βλάχο, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι Crips με Γκουγκούση και Γιγουρτάκη να πετυχαίνουν από 3 πόντους να ξεφύγουν με 38 – 32.

Μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι δυσκολεύονταν στην επίθεση πετυχαίνοντας μία βολή με τον Γιγουρτάκη και ένα δίποντο με τον Σμυρλή και έτσι οι Ναυαγοί που βρήκαν ρυθμό στην επίθεση με 4 πόντους του Βλάχου , τρίποντο του Καραμποΐκη και καλάθια από Αγγελογιαννόπουλο και Ψαλιδόπουλο να περάσουν μπροστά 41-43. Στα τρία τελευταία λεπτά του αγώνα οι δυο ομάδες ήταν και πάλι άστοχες. Οι Crips συνέχισαν το κακό τους δεκάλεπτο βάζοντας μόνο μία βολή με τον Γκουγκούση, ενώ στην αντίπερα όχθη οι Ναυαγοί χωρίς καλάθι εντός παιδειάς , με βολές από Αθανασίου και Ψαλιδόπουλο διαμόρφωσαν το υπερ τους 42-45.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Δημήτρης Βλάχος με 9 πόντους, 20 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κόψιμο ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Λυμπέρης Γκουγκούσης με 13 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Συνολικά οι Crips είχαν 10 – 32 δίποντα, 4 – 24 τρίποντα, 10 – 30 βολές, κατέβασαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη. Οι Ναυαγοί είχαν 14 – 39 δίποντα, 2– 25 τρίποντα, 11 – 25 βολές, κατέβασαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 7 λάθη.

Athens Crips (Παπαδόπουλος): Κουγιουμτζόπουλος 7, Γκουγκούσης 13 (6ρ.), Σαλπέας (10 ρ.), Παπαδόπουλος, Argy 6(7ρ.), Κουρκουλής 7, Σμυρλής 2, Μαρακάκης 3 (6ρ.), Γιγουρτάκης 4(8ρ.)

Ναυαγοί(Ζορμπάς): Καραμποΐκης 7(3κλ.), Αγγελογιαννόπουλος 16 (6ρ.), Ζορμπάς 3 (8ρ.), Ψαλιδόπουλος 5, Βλάχος 9 (20ρ.), Αθανασίου 5 (10ρ.)

Τι μας άρεσε: Ο γρήγορος ρυθμός του παιχνιδιού παρότι οι ομάδες ήταν άστοχες.