01/11/2022
Basket Maniacs 13 22 8 17 - 60 -
Αμόκ 23 13 19 13 - 68 -

Έδειξε χαρακτήρα η Αμόκ!

Δύο στα δύο για την Αμόκ στον δεύτερο όμιλο της Evolution League, καθώς για την δεύτερη αγωνιστική κέρδισε τους Basket Maniacs με 60-68 στο κλειστό του Περιστερίου!

Εντυπωσιακό ξεκίνημα πραγματοποίησε η αρμάδα του Δουρακάκη στο ματς, καθώς με 9 πόντους του Ορφανού, 6 του Κελεπούρη και 4 του Κατσίγαρη, έχτισε από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 15 πόντων, 8-23. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στους 10, 13-23, με τον Καλαμιώτη να πετυχαίνει 6 πόντους και τους Negrin - Κεραμάρη να συνδράμουν από 3 πόντους ο καθένας.

Αλλαγή δεδομένων στην δεύτερη περίοδο του παιχνιδιού, αφού οι Basket Maniacs εκμεταλλεύτηκαν την αποβολή του Κελεπούρη και με 6 πόντους του Κεραμάρη, 4 του Χατζάκη, έμμεσο τρίποντο του Γιώργου Στασινόπουλου και τρίποντο του Μπενή, επέστρεψαν από το -15 και προηγούνταν με 35-30, 1:00 για την ανάπαυλα. Τελικά οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 35-36, χάρη σε 7 νέους πόντους του Ορφανού.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Δουρακάκη βρήκε εκ νέου τα πατήματά του και με 5 πόντους του Ορφανού, 4 του Καστρίτη και τρίποντα των Κατσίγαρη - Διονυσόπουλου, ξέφυγε στους 12, 43-55. Μόνος του πάλευε για τους "Μανιακούς" στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κεραμάρης, πετυχαίνοντας τους 6 από τους 8 πόντους της ομάδας του. Σκορ τρίτης περιόδου 43-55!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Αμόκ είχε τον έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Βιγικάκη, Ορφανό και Γράψα , έφτασε δίκαια στη νίκη με 60-68! Για τους Basket Maniacs στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Κεραμάρης, Χατζάκης, Σασσάς, Μπενής και Καλαμιώτης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 13/19 βολές, 19/41 δίποντα και 3/33 τρίποντα. Πήραν 47 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 10/17 βολές, 17/50 δίποντα και 8/37 τρίποντα. Μάζεψαν 61 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 1 κόψιμο.

Πολυτιμότερος των Basket Maniacs ο Κεραμάρης με 19 πόντους (double-double), έχοντας 4/6 βολές, 6/12 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη. Betsson mvp της Αμόκ ο Ορφανός με 23 πόντους (double-double), έχοντας 4/8 βολές, 5/12 δίποντα και 3/8 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 3 λάθη.

Basket Maniacs (Καλαμιώτης): Negrin 5 (1), Δημητριάδης, Καλαμιώτης 10, Κεραμάρης 19 (1), Σασσάς 2, Στασινόπουλος Γ. 3, Μπένος, Μπενής 5 (1), Στασινόπουλος Σ. 4, Τσιλιώνης, Χατζάκης 11

Αμόκ (Δουρακάκης): Αβαρκιώτης, Βιγικάκης 12 (2), Γράψας 5 (1), Γρηγορίου 2, Διονυσόπουλος 3 (1), Καστρίτης 4, Τζαβέλλας, Κελεπούρης 8, Ορφανός 23 (3), Κατσίγαρης 9 (1), Τρυγωνόπουλος 2

Τι μας άρεσε: Το τρίτο δεκάλεπτο της Αμόκ, που έκρινε ουσιαστικά το παιχνίδι!