17/09/2023
Kourkoutes BC 22 14 19 13 - 68 -
Α.Σ.Κ. Αρισταίος 10 16 15 19 - 62 -

Έδειξαν την δυναμική τους οι Kourkoutes!

Καλό ποδαρικό έκαναν οι Kourkoutes, καθώς, στην πρεμιέρα του 12ου ομίλου, επικράτησαν του Αρισταίου με 68-62 στο κλειστό του ΓΣΠ.

Έδειξαν από νωρίς τη διάθεση τους οι Kourkoutes να καθαρίσουν το ματς, καθώς με τους Νακόπουλο, Δημητρόπουλο και Αγγελόπουλο να σημειώνουν από 6 πόντους ο καθένας προηγήθηκαν με 22-10 στο πρώτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού. Για τον Αρισταίο, ο Περδικάρης ήταν ο πρώτος σκόρερ με 4 πόντους,

Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα πράγματα ήταν πιο ισορροπημένα.Με τη βοήθεια του Gjini(7p), ο Αρισταίος ανέβασε στροφές και προσπάθησε να ακολουθήσει τον ρυθμό των αντιπάλων. Οι Kourkoutes παρόλα αυτά δεν κατάφεραν να χάσουν το προβάδισμα τους και με τα 2 τρίποντα του Αγγελόπουλου πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 36-26.

Το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ήταν ιδανικό από μεριά σκοραρίσματος και από τις δύο ομάδες. Ο Λαδιάς και ο Τσάκωνας με 6 πόντους έκαστος, ήταν αυτοί που ξεχώρισαν για τους Kourkoutes. Από τη μεριά του Αρισταίου ο Περδικάρης και ο Τούντας προσπάθησαν να κρατήσουν κοντά στο σκορ την ομάδα τους, με το ταμπλό να γράφει 55-41 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Αρισταίος έκανε την "αντεπεπίθεσή" του, και, ξανά, με τη βοήθεια των Περδικάρη και Gjini, οι οποίοι σημείωσαν 4 και 6 πόντους αντίστοιχα, κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά σε απειλητικό σημείο.Όμως, Νακόπουλος και Τσάκωνας για τους Kourkoutes είχαν διαφορετική άποψη, και με 4 πόντους αντίστοιχα, ήταν αυτοί, οι οποίοι δεν άφησαν την αντεπίθεση να συμβεί, σημειώνοντας το τελικό σκορ 68-62 υπέρ της ομάδας τους.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 5/16 βολές, 12/33 δίποντα και 13/37 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 20 ασίστ, έκαναν 6 κλεψίματα, ενώ είχαν και 15 λάθη.
Από την άλλη πλευρά οι φιλοξενούμενοι είχαν, 11/20 βολές,21/45 δίποντα και 3/24 τρίποντα.Πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, είχαν 9 κλεψίματα και έκαναν και 9 λάθη.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Νακόπουλος έχοντας 17 πόντους με 2/4 βολές, 3/6 δίποντα και 3/6 τρίποντα. Μοίρασε 3 ασίστ και τελείωσε το ματς χωρίς λάθος.

Kourkoutes: Αγγελόπουλος 15 (5), Δημητρόπουλος 12 (4), Λαδιάς 10, Νακόπουλος 17 (3), Τσάκωνας 14 (1), Βεϊσάκης, Καρούμπαλης, Αρτινός

Α.Σ.Κ. ΑΡΙΣΤΑΊΟΣ: Τούντας 13 (4), Gjini 15 (1), Δημητράτος 11, Περδικάρης 16 (2), Δρόσος 3, Μαυρατζάκης 4, Βρεττός, Ψημίτης