27/05/2023
Aballiers 18 14 21 22 - 75 -
Pourangers BC 16 13 12 7 - 48 -

Έδεσαν τη τρίτη θέση οι Aballiers!

Σάββατο βράδυ στο κλειστό του Σπάρτακου για το πρωτάθλημα της Evolution Summer League, οι Abaliers πραγματοποιώντας εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο επικράτησαν των Pourangers με σκορ 75-48! Οι δύο ομάδες προκρίθηκαν στα Playoffs, τερματίζοντας στην τρίτη και τέταρτη θέση αντίστοιχα! Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την αναμέτρηση!

Το πρώτο κομμάτι του παιχνιδιού είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν καθόλη τη διάρκεια του και το τέλος να βρίσκει τους γηπεδούχους σε θέση οδηγού με σκορ 18-16! Ο Γραμματικός ήταν να τον πιεις στο ποτήρι σε αυτό το διάστημα , πετυχαίνοντας 13 πόντους. Στην αντίπερα όχθη, ο Θανάσης Μπούτζης είχε 9! Στα highlights της περιόδου η τάπα του Μπατσίλα στον Γραμματικό!

Στη συνέχεια της αναμέτρησης βρεθήκαμε στο ίδιο έργο θεατές, με τους γηπεδούχους ναι μεν να έχουν το προβάδισμα, αλλά σε καμία περίπτωση να μην μπορούν να σχηματίσουν μια διαφορά ασφαλείας. Ο Σωτήρης Θάνος ηγήθηκε των προσπαθειών της ομάδας του με 6 πόντους, ενώ 7 είχε ο Μπατσίλας από την πλευρά των Pourangers. Το ημίχρονο έκλεισε, με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 32-29!

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν την ένταση στις δύο πλευρές του γηπέδου, κράτησαν τον αντίπαλο στους δώδεκα πόντους, έλεγξαν τα ριμπάουντ, βρήκαν σκορ στο ανοιχτό γήπεδο και με τον Σωτήρη Θάνο να πραγματοποιεί για ακόμη μια φορά εξαιρετική εμφάνιση, έκλεισαν την προτελευταία στροφή με το υπέρ τους 53-41.

Στην τέταρτη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι πάτησαν το πόδι στο γκάζι ακόμη περισσότερο, με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν ακόμη μια νίκη με σκορ 75-48!

O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Ανέστης Γραμματικός με 26 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλεψίματα και 2 κοψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Σπύρος Μπούζης είχε 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο!

Οι Abaliers είχαν 18/39 δίποντα, 10/31 τρίποντα, 9/15 βολές, 35 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 10 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 5 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 20/39 δίποντα, 2/18 τρίποντα, 2/5 βολές, 35 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 17 λάθη .

Aballiers(Παγάνος): Σωτήρης Θάνος 21, Παγάνος 3, Νίκος Θάνος 5, Μπουλάκης 8, Βερνίκος 12, Γραμματικός 26, Μανώλης.

Pourangers(Στρατόπουλος): Μανωλίτσης 3, Θανάσης Μπούτζης 13, Γεωργόπουλος, Στρατόπουλος 2, Σπύρος Μπούτζης 8, Μαρκόπουλος 6, Μπατσίλας 16.

Τι μας άρεσε : Η τάπα του Μπατσίλα στον Γραμματικό!