05/03/2020
Los Abeles Fakers 26 19 15 11 - 71 -
Aballiers 12 14 14 6 - 46 -

Έδινε ρυθμό ο Φωτεινός … πήραν τη νίκη οι Fakers!

Σε πολύ καλό βράδυ βρέθηκαν οι Los Abeles Fakers, επικρατώντας των Aballiers με 71-46, στην αναμέτρηση που διεξήχθη στο κλειστό του Περιστερίου, στα πλαίσια του πέμπτου ομίλου της Development 2 κατηγορίας.
Καλό ξεκίνημα στον αγώνα για τους φιλοξενούμενους Aballiers με τους Γραμματικό και Τσαμπαλή να σκοράρουν και να δίνουν προβάδισμα (0-5) στην ομάδα τους, με τους Los Abeles Fakers να ανεβάζουν απόδοση και με ένα μεγάλο σερί 21-3 να περνούν μπροστά και ταυτόχρονα να ανακτούν τον έλεγχο του παιχνιδιού με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 26-12 και τους Βογιατζή Π. και Φωτεινό να ξεχωρίζουν.
Άστοχοι συνέχισαν το δεύτερο δεκάλεπτο οι Aballiers, μη μπορώντας να βρουν εύκολα το δρόμο προς το καλάθι των Fakers, με τον Γραμματικό να είναι ό,τι καλύτερο είχαν να δείξουν και τους Fakers να εκμεταλλεύονται την κατάσταση και με όμορφο μπάσκετ να κλείνουν το ημίχρονο στο 45-26 μπροστά.
Σταθερά στους 20 πόντους η διαφορά με τους Τζιλιάνο και Θάνο να σκοράρουν και να προσπαθούν για τους Aballiers, με τους Φωτεινό, Μαυρακάκη και Βογιατζή Θ. να δίνουν ρυθμό για τους γηπεδούχους και το ισορροπημένο τρίτο δεκάλεπτο, έκλεισε στο 60-40.
Πολύ καλός ο ρυθμός του παιχνιδιού παρά τη μεγάλη διαφορά, με τις δύο ομάδες να τρέχουν στο ανοιχτό γήπεδο, με τους Γραμματικό και Τζιλιάνο να βρίσκουν σκορ για τους φιλοξενούμενους Aballiers, μη μπορώντας όμως να αποτρέψουν την ήττα, η οποία ήρθε με σκορ 71-46.
Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Μαυρακάκης με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, μια ασίστ, 4 κλεψίματα και 4 λάθη. Από πλευράς Aballiers ξεχώρισε ο Ανέστης Γραμματικός με 20 πόντους, 8 ριμπάουντ, 7 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 6 λάθη.
Συνολικά από Los Abeles Fakers είχαν 27/58 δίποντα, 3/16 τρίποντα, 51 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 19 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 18 λάθη. Συνολικά οι Aballiers είχαν 15/47 δίποντα, 1/18 τρίποντα, 13/25 βολές, 39 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 12 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 21 λάθη.
Los Abeles Fakers (Μαυρακάκης): Βογιατζής Θ. 16 (9 ριμπ), Τσιφτσής 4, Κωνσταντίνου 3 (9 ριμπ), Ουζουνίδης 6 (5 ασ), Βογιατζής Π. 14 , Ηριώτης 6, Φωτεινός 7 (7 ριμπ, 8 ασ), Μαυρακάκης 15 (7 ριμπ).
Aballiers (Μανώλης): Τσαρτσαράς, Παγάνος 1, Θάνος 6, Γραμματικός 20 (8 ριμπ), Τζιλιάνος 8 (11 ριμπ), Βερνίκος 6, Τσαμπαλής 5.
Τι μας άρεσε: Η συνολική καλή εμφάνιση των Los Abeles Fakers!