03/10/2019
Τα Βουνά 8 8 13 14 - 43 -
Devotion 21 14 15 11 - 61 -

Έδωσαν ένα μάθημα στους καινούργιους!

Ένα ενδιαφέρον παιχνίδι έλαβε μέρος το βράδυ της Πέμπτης στα κλειστά γήπεδα του Προμηθέα και αυτό γιατί η γνώριμη Devotion υποδέχτηκε μια φιλόδοξη νέα ομάδα τους I5. Ήταν προφανές ότι στο παιχνίδι αυτό θα αναμετριόταν η εμπειρία με την νιότη. Δυστυχώς όμως για τους νεοσύστατους I5, η παρέα του Δενδή δεν είχε όρεξη για ντέρμπι και τους κατατρόπωσε με σκορ 43-61.

Η ομάδα του Βασιλείου, ο οποίος λόγω τραυματισμού εκτελούσε χρέη προπονητή, μπήκε δυνατά από το πρώτο και όλας λεπτό. Με έναν αφηνιασμένο Δενδή, κατάφερε να βγάλει εκτός, τους ψηλούς της αντίπαλης ομάδας και έχτισε από νωρίς μια μεγάλη διαφορά. Σε αυτό συνέβαλε πολύ και η παρουσία του Βούρλουμη στο παρκέ, καθώς ο άσος της Devotion έπαιξε πολύ καλή άμυνα στον αντίπαλο playmaker και έβαλε επίσης  5  εύκολους πόντους. Οι I5 δεν κατάφεραν να κάνουν πολλά και αρκέστηκαν στους 8 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο.  Το σκορ έληξε 8-21 υπέρ της Devotion.

Η Devotion ηρέμησε το τέμπο στο δεύτερο δεκάλεπτο. Έχοντας μια μεγάλη διαφορά με το μέρος της (13 πόντοι), το μόνο που έπρεπε να κάνει ήταν να την αυξήσει λίγο ώστε να εξασφαλίσει το παιχνίδι. Έτσι και έγινε. Ο Βούρμουλης πέτυχε 2 τρίποντα ενώ οι 4 συνεχόμενοι πόντοι του Γιαννακόπουλου αποτελείωσαν τους χαμένους μέσα στο παρκέ I5. Μόνο ο Αγγιούς πάλευε για την ομάδα του, η οποία στερούνταν από λύσεις στην επίθεση.

Με τον πίνακα να δείχνει 16-35, η ομάδα του coach Σταυρόπουλου έπρεπε να κάνει πολλά για να επιστρέψει στο παιχνίδι. Η είσοδος του Νασκουδάκη στο παρκέ βοήθησε τους I5, που απέκτησαν ψυχολογία και άρχισαν να πιστεύουν σε κάτι καλύτερο. Παρόλα αυτά, η Devotion όπως αναφέρθηκε και προηγουμένως, δεν είχε όρεξη για παιχνίδια και με συνοπτικές διαδικασίες αύξησε την διαφορά στους 21 πόντους.

Η τέταρτη περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Η Devotion έκανε συντήρηση δυνάμεων και με τον coach Βασιλείου να γνωρίζει ότι το ροζ φύλλο αγώνα είναι εξασφαλισμένο, οι παίχτες άφησαν το πόδι από το γκάζι. Αυτό έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να μειώσουν ολίγον την πολύ μεγάλη διαφορά. Το σκορ στο τέλος του αγώνα έδειχνε 43-61 υπέρ της Devotion, με τους I5 να μαθαίνουν από πρώτο χέρι πόσο απαιτητικό και δύσκολο είναι το πρωτάθλημα.

Mvp του αγώνα ήταν ο Μένιος Ρουμελιώτης με 10 πόντους και 16 ριμπάουντ (3-13) έχοντας παράλληλα μόλις 1 λάθος με 5/10 δίποντα (50%) σε 25:08 λεπτά αγώνα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σπύρος Αγγιούς με 10 πόντους  έχοντας 1/5 δίποντα (20%), 2/2 τρίποντα (100%), 2/4 βολές (50%), 5 ριμπάουντ (2-3), 2 κλεψίματα και μόλις 1 λάθος σε 19:26 λεπτά συμμετοχής.

Σαν σύνολο, οι I5 είχαν 13/44 δίποντα (29,5%), 5/29 τρίποντα (17,2%), 2/18 βολές (11,1%), 38 ριμπάουντ (11-27), 5 ασσίστ, 14 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 8 λάθη. Η Devotion είχε 23/52 δίποντα (44,2%), 4/16 τρίποντα (50%), 3/9 βολές (33,3%), 54 ριμπάουντ (14-40), 10 ασσίστ, 2 κλεψίματα και 22 λάθη.

I5 (Σταυρόπουλος): Γαλάνης 7, Κούναδης 2, Μπαρτζίλας 2, Γεωργόπουλος Θ. 2, Γεωργόπουλος Γ. 7, Δόγκαλης, Κουράτος, Αναστασόπουλος 5, Άγγιούς 10, Καπώνης.

Devotion (Βασιλείου): Πέτρόπουλος 2, Νικολόπουλος 11 (8 ριμπ), Φλωράτος, Γιαννακόπουλος 10, Μπέτσος 6, Βούρμουλης 9, Τζούρας, Ρουμελίωτης 10 (16 ριμπ), Δενδής 13 (14 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία και η ηρεμία που έδειξε η Devotion!ς