06/05/2023
Μπαμπαμπούλς - - - - - - -1
Flint Tropics - - - - - - -1

Έσπασαν το ρόδι οι Μπαμπαμπούλς!

Την πρώτη τους νίκη στον δεύτερο όμιλο της Summer Development League πήραν χθες το βράδυ στο κλειστό του Αγίου Νικολάου οι Μπαμπαμπούλς, καθώς για την δεύτερη αγωνιστική κέρδισαν τους Flint Tropics με 60-59 σε ένα παιχνίδι που τα είχε όλα!

Τρομερό θέαμα παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Μπαμπαμπούλς να προηγούνται με 23-17, χάρη σε 11 πόντους του Γιάννη Μπαμπαλή, 6 του Λεζάι και 4 του Τάσου Μπαμπαλή. Το δίδυμο Λιαροστάθη - Αρχέλαου τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με 4 πόντους έκαστος, ενώ 3 είχε ο Τζανέτης.

Πιο κλειστό ήταν το ματς στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να διατηρούν με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια τους με 33-30, με τον Γιάννη Μπαμπαλή να σκοράρει ακόμη 5 πόντους. Τους Flint Tropics κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Τζαμτζής και Μάκης Γκατζηρούλης με 4 πόντους ο καθένας.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Λεζάι να πετυχαίνει 5 πόντους και τον Κυριάκο Μπαμπαλή 4, οπότε η παρέα του Τάσου Μπαμπαλή παρέμεινε σε θέση οδηγού με 45-41. Από κοντά ακολουθούσαν τον αντίπαλο και στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι, με τον Τζανέτη να πετάει φωτιές με 9 συνεχόμενους πόντους. Σκορ τρίτης περιόδου 45-41!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Μπαμπαμπούλς άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και με δράστες στην Λεζάι, Γιάννη Μπαμπαλή, Δρούγκα, Κυριάκο Μπαμπαλή και Νεντή, έφτασαν δύσκολα στη νίκη με 60-59. Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά του αγώνα πάλεψαν για την ανατροπή οι Τζανέτης, Τζαμτζής και Μάκης Γκατζηρούλης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 15/27 βολές, 15/28 δίποντα και 5/24 τρίποντα. Μάζεψαν 21 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/18 βολές, 24/40 δίποντα και 0/8 τρίποντα. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 3 μπλοκ.

Betsson mvp των Μπαμπαμπούλς ο Γιάννης Μπαμπαλής με 22 πόντους, έχοντας 8/12 βολές, 4/7 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 4 λάθη και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος των Flint Tropics ο Τζανέτης με 21 πόντους, έχοντας 7/10 βολές και 7/9 δίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Μπαμπαμπούλς (Μπαμπαλής Τ.): Δρούγκας 3, Λεζάι 17 (1), Λόκου 2, Μπαμπαλής Γ. 22 (2), Μπαμπαλής Κ. 9 (2), Μπαμπαλής Τ. 4, Νεντής 3

Flint Tropics (Γκατζηρούλης): Αρχέλαος 8, Γκατζηρούλης Β. 4, Τζανέτης 21, Γκατζηρούλης Μ. 8, Γράσσος 2, Ευθυμιόπουλος 3, Λιαροστάθης 4, Τζαμτζής 9

Τι μας άρεσε: Τα 40 λεπτά κυνηγητού ανάμεσα στις δύο ομάδες!