15/01/2023
Αμφιδέξιοι 11 17 14 22 - 64 -
Brothers United 10 13 5 19 - 47 -

Εδραιώθηκαν στη 2η θέση οι Αμφιδέξιοι!

Κυριακή βράδυ στο κλειστό των Μελισσίων για το πρωταθλήματος τη Master League, οι Αμφιδέξιοι στο πρώτο παιχνίδι της νέας χρονιάς επικράτησαν των Brothers United με σκορ 64-47!

Betson Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Πολυχρόνης Γεωργόπουλος με 14 πόντους, 10  ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο  και 1 κόψιμο, ενώ για τους ηττημένους ο Βασίλης Διαμαντής είχε 6 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο .

Οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν επηρεασμένοι από την αγωνιστική αποχή λόγω των εορτών, κάτι που αποτυπώθηκε στο τελικό 11-10 του πρώτου δεκαλέπτου. Οι Αμφιδέξιοι βρήκαν σκορ από το ζωγραφιστό μέσω του εξαιρετικού Κούδα(6π), ενώ ο συνήθης ύποπτος Δημήτρης Ρίζος πρόσθεσε τρείς πολύτιμους πόντους έξω από τη γραμμή των 6,75. Στο αντίπαλο στρατόπεδο ο Λεγάκης(4π) αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ της ομάδας του στη περίοδο αυτή.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι ‘ροσονέρι’ παρουσίασαν ένα καλύτερο αγωνιστικό πρόσωπο, καθώς το κέρδισαν με το υπέρ τους επιμέρους 17-13. Ο Ρίζος(6π) συνέχισε να καταθέτει στο παρκέ πτυχές του πλούσιου επιθετικού ταλέντου που διαθέτει, ενώ στη εξίσωση μπήκε ο επίσης εξαιρετικός Γεωργόπουλος με 6 πόντους στο παλμαρέ του. Στον αντίποδα, οι Διαμαντής(4π) μέσα από το ζωγραφιστό και ο Κατραντζής(3π) από το τρίποντο βοήθησαν τους Brothers να μείνουν κοντά στο σκορ. Το ημίχρονο τελείωσε, με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 28-23 υπέρ των γηπεδούχων.

Οι Αμφιδέξιοι επέστρεψαν στο  παρκέ των Μελισσίων με σκοπό να δείξουν ένα σημαντικό μέρος των πραγματικών δυνατοτήτων τους, καθώς περιόρισαν τους Brothers στους πέντε πόντους, έλεγξαν τα ριμπάουντ και με τον Στουρνάρα(6π) να ηγείται των προσπαθειών τους έκλεισαν το δεκάλεπτο στο συν δεκατέσσερα με σκορ 42-28.

Το τελευταίο δεκάλεπτο σημαδεύτηκε από τα δύο ‘back to back’ γκολ-φάουλ του εκπληκτικού Δήμου Παπαδόπουλου, με το τέλος τους αγώνα να βρίσκει τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν ακόμη μια σημαντική νίκη για το πρωτάθλημα της Master League με σκορ 64-47.

Οι Αμφιδέξιοι είχαν  21/51 δίποντα, 5/30 τρίποντα , 7/12 βολές, 56 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 6 λάθη, ενώ οι Brothers United είχαν 12/36 δίποντα, 7/22 τρίποντα, 2/6 βολές, 36 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 12 λάθη .

Αμφιδέξιοι(Στουρνάρας): Γεωργόπουλος 14, Κλάδης 4, Κούδας 4, Παπαδόπουλος 12, Ρίζος 14, Στουρνάρας 6, Τζαβέλλας.

Brothers United(Καράμπελας) : Αβούρης 9, Διαμαντής 6, Καλαματιανός, Καράμπελας 3, Κατραντζής 5, Λεγάκης 10, Μπιτζής 8, Πίτος 6.

Τι μας άρεσε : Η απόδοση των Παπαδόπουλου, Ρίζου και Γεωργόπουλου!