08/04/2022
Salo Nics 13 13 18 21 - 65 -
In Da Hood 16 18 17 22 - 73 -

Έδωσαν τα πάντα για την νίκη οι In Da Hood!

Σε ένα αρκετά μοιρασμένο παιχνίδι στο οποίο και οι δύο ομάδες θέλανε να επιβάλουν τον ρυθμό τους , νικητές για ακόμη μια φορά ήταν οι In Da Hood που επικράτησαν τους Salo Nics με σκορ 65-73.

Το πρώτο δεκάλεπτο έδειξε ότι οι Salo Nics θέλουν να παίξουν με βάση την εμπειρία των παιχτών ενώ από την άλλη οι In Da Hood ήθελαν να τρέξουν το παιχνίδι με σκοπό τα εύκολα καλάθια , ένα αρκετά μοιρασμένο πρώτο δεκάλεπτο στο οποίο οι In Da Hood πήραν μια μικρή διαφορά και το επιμέρους σκορ να είναι στο 13-16. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η τακτική των In Da Hood φάνηκε να πιάνει και με ένα αρκετά όμορφο μπάσκετ με ωραίες συνεργασίες κατάφεραν διευρύνουν την διαφορά τους , όμως χάρης σε ένα τρίποντο στην λήξη του ημιχρόνου από τον Δημητριάδη οι Salo Nics θα πάρουν μια μικρή ανάσα με το σκορ να είναι στο 26-34. Όμως με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Salo Nics κατέβαλαν μια μεγάλη προσπάθεια και δεν άφησαν τους In Da Hood να ξεφύγουν στο σκορ , έτσι κατάφεραν να μειώσουν μέχρι και στους 5 πόντους με ένα σημαντικό τρίποντο του Καρακίτσα όμως ένα πολύ όμορφο καλάθι του Ευθυμίου θα φέρει πάλι την διαφορά στους 7 και το σκορ στο 44-51. Οι Salo Nics μέχρι στην τέταρτη περίοδο προσπαθούν να ανακάμψουν και να κυνηγήσουν την νίκη όμως μια τρίποντη βόμβα του Ευθυμίου και ένα καλάθι στον αιφνιδιασμό από τον Τσαρτσίδη η διαφορά θα ξεφύγει στους 12 πόντους. Ο Βασιλειάδης με ένα πολύ όμορφο καλάθι θα μειώσει και πάλι στους 10 όμως οι In Da Hood σαν δαιμονισμένοι πλέον δεν επιτρέπουν κανένα λάθος και θέλουν την νίκη πάση θυσία. Ο αρκετά έμπειρος παίχτης των Salo Nics θα πετύχει ένα καλάθι και φάουλ το οποίο θα φέρει την ομάδα του ένα βήμα πιο κοντά , όμως το τρίποντο του Τσουμάνη 2 λεπτά πριν το τέλος κόβει όλες τις ελπίδες των Salo Nics για νίκη. Έτσι οι In Da Hood παίρνουν αυτή την σπουδαία νίκη με τελικό σκορ 65-73.

MVP του αγώνα ήταν ο Γιώργος Νεοφώτιστος  ο οποίος έβαλε 6 πόντους , μοίρασε 7 ασίστς και μάζεψε 11 ριμπάουντ.

Για την ομάδα των Salo Nics άξιος αναφοράς ήταν ο Βασιλειάδης Δημήτρης ο οποίος πέτυχε ένα απίστευτο double double με 30 πόντους και 17 ριμπάουντ.

Salo Nics: Καρακίτσας 10 (2) , Τριανταφύλλου 11 (2) , Συνδικιώτης 2 , Κεπαπτζόγλου , Τσούγκας 1 , Δημητριάδης 8 , Βασιλειάδης 30 , Καρακίτσας 3

In Da Hood: Ευθυμίου 21 (2) , Τσουμάνης 21 (3) , Νεοφώτιστος 6 (1) , Σάββας 1 , Δόντσιος , Φουτζίτζης 16 (1) , Τσαρτσίδης 8