22/06/2023
Black Mamba 16 16 23 24 - 79 -
Lyonmen 14 19 18 14 - 65 -

Έδωσε απαντήσεις το Black Mamba!

Το Black Mamba, εμφανίστηκε αποφασισμένο να μην πάει σε καλοκαιρινές διακοπές από τώρα, έπαιξε σωστό μπάσκετ και απάντησε με νίκη απέναντι τους Lyonmen με 79 – 65, στέλνοντας την σειρά σε τρίτο παιχνίδι που θα κρίνει την πρόκριση για τους “16 της Summer Evolution.

Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις ομάδες να πηγαίνουν κυρίως σε γρήγορες επιθέσεις και το Mamba να έχει μικρό προβάδισμα με 16 – 14. Ο Γεραμάς ξεχώρισε μέσα στη ρακέτα με 4 πόντους, με τον Μονέο να πυροβολεί από την περιφέρεια με δύο τρίποντα στην επίθεση των τυπικά γηπεδούχων, ενώ ο Τζιγκουνάκης έδινε τον ρυθμό στους Lyonnen σκοράροντας και 4 πόντους, με τον Κουκουβάκη να προσφέρει επίσης 4, κρατώντας την ομάδα του σε απόσταση αναπνοής.

Ίδια περίπου εικόνα είχαμε και στην δεύτερη περίοδο του παιχνιδιού, με το Mamba να προσπαθεί να κρατήσει την πρωτοπορία με κορυφαίο τον Ρεπάνη με 7 πόντους και τον Κουλούρη να δίνει πολύτιμες βοήθειες με 4, αλλά οι Lyonmen με τον Φωστέρη να αλλάζει την ισορροπία του παιχνιδιού με 7 πόντους και συνεχόμενες δημιουργίες, τον Γ. Δημητρίου να δίνει λύσεις με 5 πόντους και τον Κ. Δημητρίου να παίρνει τη σκυτάλη στο τελευταίο δίλεπτο με 7 συνεχόμενους πόντους, προσπέρασαν στο τέλος του ημιχρόνου 32 – 33.

Οι δυο ομάδες ανέβασαν στροφές στο τρίτο δεκάλεπτο, έβρισκαν πιο εύκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, με το καλύτερο Mamba να ξεφεύγει ακόμα και με 10, αλλά να κλείνει την περίοδο με το υπέρ του 55 – 51. Κουλούρης(5) και Μπολοτάκης(4) ήταν παντού σε άμυνα και επίθεση και μαζί με τον Μονέο που σκόραρε δις από τα 6.75 , έδιναν την πρωτοπορία στους γηπεδούχους. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, το σύνολο του Χατζηαράπη δεν έβρισκε λύσεις στην άμυνα, με τον Τζιγκουνάκη να είναι ο κορυφαίος για τα Λιοντάρια με 9 πόντους.

Εκκωφαντικό ξεκίνημα στην τέταρτη περίοδο έκανε το Black Mamba και με το δίδυμο Κουλούρη και Ρεπάνη να είναι ασταμάτητοι με 6 πόντους έκαστος, έτρεξε επιμέρους 18 – 3, δίνοντας τέλος ουσιαστικά στην υπόθεση νίκη(73-54). Οι Lyonmen έβγαλαν μια μίνι αντίδραση με συνεχόμενα τρίποντα από Φωστέρη και Κουκουβάκη(2), μειώνοντας στους 10, για να έρθει ξανά ο Ρεπάνης με 6 συνεχόμενους, να διαμορφώσει το τελικό 79 – 65.

Betsson mvp αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Κουλούρης με 17 πόντους, 22 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Κουκουβάκης με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Το Mamba είχε 19 / 54 δίποντα, 9 / 23 τρίποντα, 14 / 22 βολές, κατέβασε 54 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ, έκλεψε 5 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 10 λάθη. Οι Lyonmen είχαν 17 / 44 δίποντα, 9 / 27 τρίποντα, 4 / 5 βολές, κατέβασαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη.

Black Mamba(Μαρίτσας): Γεραμάς 17, Κίζηλης 6, Κουλούρης 17(22ρ.), Μαρίτσας, Μονέος 17, Μπολοτάκης 11(9ρ.),Ρεπάνης 18(9ρ.).

Lyonmen(Χατζηαράπης): Γ. Δημητρίου 5, Κ. Δημητρίου 9, Δουκέρης 4(7ρ.), Κουκουβάκης 16, Κράνιας 4, Τζιγκουνάκης 15, Τζουβάνας(7ρ.), Φωστέρης 12.

Τι μας άρεσε: Η αποφασιστικότητα των νικητών και η δεύτερη νιότη που περνάει ο Παναγιώτης Κουλούρης!