07/06/2023
Batboys 10 15 12 10 - 47 -
Thessaloniki Avispas 12 16 11 17 - 56 -

Επικράτησαν οι Thessaloniki Avispas!

Το παιχνίδι στην πρώτη περίοδο ήταν πολύ ανταγωνιστικό με τους Thessaloniki Avispas να καταφέρνουν να πάρουν κεφαλι στο σκορ με τις όμορφες συνεργασίες του Κουτουκόγλου και του Βασίλου, όμως οι Batboys απάντησαν γρήγορα με τα καλάθια του Σπίθα και του Καλβουρτζή διαμορφώνοντας το 10-12.

Στη δεύτερη περίοδο οι Batboys ανέβασαν στροφές και προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά ή και να περάσουν μπροστά με τον Καλβουρτζή και τον Δημητρακούδη να βρίσκουν ρυθμό, όμως οι Thessaloniki Avispas κράτησαν το προβάδισμα με τον Σοϊλεμεζίδη και τον Καραδήμο να είναι ασταμάτητοι κοντά στη ρακέτα, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 25-28.

Το παιχνίδι συνέχισε να είναι ανταγωνιστικό στην τρίτη περίοδο με τους Batboys να βελτιώνουν την άμυνα τους και να βρίσκουν σκορ στο πρόσωπο του Ηλιάδη και του Δημητρακούδη, όμως οι Thessaloniki Avispas έλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και με τον Καραδήμο και τον Κουτουκόγλου να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι τελείωσαν την περίοδο βρισκόμενοι μπροστά στο σκορ με 37-39.

Στην τέταρτη περίοδο οι Thessaloniki Avispas πάτησαν γκάζι και εκμεταλλευόμενοι την κούραση των αντιπάλων τους κατάφεραν να κάνουν ένα μικρό σερί και να φτιάξουν μία διαφορά ασφαλείας. Οι Batboys παρά τις προσπάθειες του Σπίθα και του Δημητρακούδη δεν μπόρεσαν να  μείνουν κοντά στο σκορ με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα με το τελικό 47-56.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Μάριος Καραδήμος με 9 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Για τους Batboys ξεχώρισε ο Χριστόδουλος Δημητρακούδης με 19 πόντους, 8 ριμπάουντ και 8 κλεψίματα.

Batboys: Σπίθας 14, Καλβουρτζής 6, Μπόγιας, Ηλιάδης 5(1), Χατζηνικολάου, Μενεξές, Δημητρακούδης 19(2).

Thessaloniki Avispas: Ιακωβίδης, Κουτουκόγλου 19(3), Σοϊλεμεζίδης 15, Κώστας 6, Μαυρίδης, Σταματάκης, Βασίλος 5, Αντωνιάδης 2, Καραδήμος 9.

Τι μας άρεσε: Η μεγάλη εμφάνιση του Χριστόδουλου Δημητρακούδη.