13/10/2023
Roscovites 13 7 12 17 - 49 -
Hellenic Energy 17 17 13 19 - 66 -

Έγινε η αρχή για την Hellenic Energy!

Η πρώτη νίκη άργησε λίγο, αλλά ήρθε τελικά για την Hellenic Energy, η οποία το βράδυ της Παρασκευής 13 Οκτωβρίου πανηγύρισε κόντρα στους Roscovites των οποίων επικράτησε με 49-66. Έτσι λοιπόν η Hellenic Energy «έσπασε το ρόδι» για το 1-4, κάτι που δεν κατάφεραν να κάνουν οι Roscovites από την άλλη και έπεσαν στο 0-4.

Από το ξεκίνημα του ματς οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 4-11. Οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να πλησιάσουν στο 10-11, αλλά η Hellenic Energy δεν έχασε το προβάδισμα της μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, το οποίο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 13-17.

Ο Παπουτσιδάκης μπήκε με άγριες διαθέσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο και με 8 σερί δικούς του πόντους οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο +10(15-25), που αργότερα έγινε και +13 καθώς ο Διακουμής με τρίποντο έγραψε το 15-28. Η άμυνα των γηπεδούχων δεν μπόρεσε να βρει τρόπο να σταματήσει τον Παπουτσιδάκη και κάπως έτσι η Hellenic Energy πήγε στο ημίχρονο με το υπέρ της 20-34.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Roscovites έβγαλαν μία μικρή αντίδραση, ρίχνοντας την διαφορά στους 9 πόντους (27-36), όμως φαινόταν πως οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν όρεξη να μπουν σε περιπέτειες. Διακουμής, Σκαρπέλης και Παπουτσιδάκης κατάφεραν να απομακρύνουν πάλι την ομάδα τους και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ να γράφει 32-47.

Οι Roscovites έκαναν μία νέα προσπάθεια να πλησιάσουν και έφτασαν στο -7(45-52), αλλά ξανά η αντίδραση από την πλευρά της Hellenic Energy ήταν άμεση. Προκοπίδης, Παπουτσιδάκης και Σκαρπέλης έβαλαν τέλος στις όποιες ελπίδες των αντιπάλων τους και «καθάρισαν» το παιχνίδι, με την Hellenic Energy να πανηγυρίζει τελικά τη νίκη με 49-66.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αντώνης Παπουτσιδάκης με 28 πόντους, 3 ασίστ και 5 ριμπάουντ.

Οι Roscovites είχαν 9/36 δίποντα, 8/29 τρίποντα, 7/11 βολές, 31 ριμπάουντ, όπως και 10 ασίστ, 9 κλεψίματα, 5 λάθη και 2 μπλοκ. Η Hellenic Energy 20/37 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 8/14 βολές, 38 ριμπάουντ και 14 ασίστ. Παράλληλα είχε 3 κλεψίματα, 14 λάθη και 1 μπλοκ.

Hellenic Energy (Σκαρπέλης): Διακουμής 12(3ρ.), Θεάκος 6, Λάσπας 2(5ρ.), Παπουτσιδάκης 28(5ρ.), Προκοπίδης 6(3ρ.), Σκαρπέλης 8(12ρ.), Στάθης 4(10ρ.)

Τι μας άρεσε: Η αντίδραση που έβγαζε η Hellenic Energy όταν χρειαζόταν.