06/11/2023
Pistachios 14 14 15 12 - 55 -
Miami Heets 17 14 28 16 - 75 -

Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τους Miami Heets!

Δευτέρα βράδυ στη Basketaki Arena  για το πρωτάθλημα της Master League, η Miami Heets πραγματοποιώντας εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο, κατάφεραν να πραγματοποιήσουν την τέταρτη νίκη στη σεζόν, νικώντας τους Pistachios με σκορ 55-75.

Το ξεκίνημα του αγώνα είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός αγώνα ντέρμπι, καθώς το τέλος της περιόδου βρήκε την ομάδα του Σάμιου με προβάδισμα μιας κατοχής(14-17)! Ο Αναστασίου ηγήθηκε των προσπαθειών της ομάδας του με 6 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Δρίτσας, Βαντής και Ριζόγλου. Στην αντίπερα όχθη, ο Γιάννης Τάλαρος κυριάρχησε κάτω τα δύο καλάθια με 6 πόντους και 5 ριμπάουντ στο ενεργητικό του.

Στη συνέχεια είχαμε την απόλυτη ισορροπία, αφού η περίοδος τελείωσε με το επιμέρους 14–14. Ο Αναστασίου(4π) για ακόμη μία φορά αποτέλεσε τον κυριότερο λόγο που οι Miami διατήρησαν το προβάδισμα, ενώ από την άλλη πλευρά οι Pistachios εμφάνισαν επιθετικό πλουραλισμό, με τον Κοντογιάννη να κλείνει το διάστημα αυτό με 3 πόντους! Το ημίχρονο έκλεισε με το φωτεινό πίνακα να δείχνει και 28–31.

Οι φιλοξενούμενοι με την επιστροφή τους στο παρκέ της Basketaki Arena έβγαλαν ένα σημαντικό μέρος των πραγματικών δυνατοτήτων και όλων αυτών που μπορούν να κάνουν στο γήπεδο, καθώς με όπλο την άμυνα ζώνης περιόρισαν τον αντίπαλο τους, έλεγξαν τα ριμπάουντ, βρήκαν σκορ στο ανοιχτό γήπεδο αλλά και έξω απ’ τη γραμμή των 6.75 και κατάφεραν να κλείσουν την προτελευταία στροφή σε θέση ισχύος με σκορ 43-59!

Στο φίνις του παιχνιδιού οι Heets δεν απειλήθηκαν σε κανένα χρονικό σημείο, κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα το οποίο είχαν δημιουργήσει μέχρι εκείνη τη στιγμή και να έφτασαν σε μία σπουδαία και συνάμα δίκαιη νίκη για το πρωτάθλημα της Master League με σκορ 55–75.

Betsson MVP ο Πάνος Δρίτσας με 18 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Γιάννης Τάλαρος είχε 20 πόντους, 18 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 5 κοψίματα!

Οι νικητές είχαν 22/46 δίποντα, 7/25 τρίποντα, 10/25 βολές, 45 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 12 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 6 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 20/52 δίποντα, 2/18 τρίποντα, 9/16 βολές, 53 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 κλεψίματα, 5 κοψίματα  και 15 λάθη .

Pistachios(Κοντογιάννης): Αβαρκιώτης 4, Βουρλίτης 5, Γονιδάκης 9, Κακαβάς 1 Κοντογιάννης 5, Λεμπούσης  2, Τάλαρος 20, Τσίτουράς 7, Φλίγκός 2.

Miami Heets(Σάμιος): Αλογοσκούφης, Βάντης 10, Αναστάσιου 10, Δευτεραίος 5, Δρίτσας 18, Κούρκουλος 8 Μαρινάκης 2, Παπαδόπουλος 3, Ριζόλου 14, Ταγματάρχης 5.

Τι μας άρεσε : Το εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο των νικητών!