05/03/2023
Kolosos Dunk n' Donuts 14 12 13 10 - 49 -
Το Τρίτο Φύλο 12 11 7 8 - 38 -

"Εφαγε" το 11ο donut ο Kolosos!

Δεύτερη συνεχόμενη και εντέκατη συνολικά νίκη για τον Koloso Dunk n' Donuts στον πρώτο όμιλο της Development League, καθώς στα πλαίσια της 20ης αγωνιστικής κέρδισε το Τρίτο Φύλο με 49-38 στο κλειστό του Αγίου Νικολάου!

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον Koloso Dunk n' Donuts να προηγείται με 14-12, χάρη σε 5 πόντους του Λουπάση, 4 του Ζαμπούρα και τρίποντο του Καραμπεσύνη. Ο Δεληγιάννης με τρία τρίποντα ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ ένα τριποντάκι είχε ο Παππάς.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι βρέθηκαν δύο φορές στο +6, 18-12 & 22-16, και με 4 νέους πόντους του Λουπάση, 3 του Χαροκόπου και τρίποντο του Καραμπεσύνη, πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 26-23. Το Τρίτο Φύλο κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 6 πόντοι του Καστρίνιου και το τρίποντο του Πανάγου.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 4 πόντους του Ζαμπούρα, 4 του Λουπάση και τρίποντο του Κουβάρογλου, οι "ντονατσάδες" έχτισαν διψήφια διαφορά 11 πόντων, 39-28. Το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου, 39-30, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων με το δεύτερο προσωπικό του καλάθι ο Καστρίνιος, ενώ νωρίτερα από την περιφέρεια εκτέλεσε εύστοχα ο Δεληγιάννης. Σκορ τρίτης περιόδου 39-30!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο κλειστό των Άνω Λιοσίων και έτσι ο Kolosos Dunk n' Donuts έφτασε εύκολα στη νίκη με 49-38, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Ζαμπούρα, Κουβάρογλου, Χαροκόπου και Λουπάση. Για το Τρίτο Φύλο στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Παππάς, Δεληγιάννης και Καστρίνιος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 2/10 βολές, 16/43 δίποντα και 5/19 τρίποντα. Πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 2/2 βολές, 9/31 δίποντα και 6/35 τρίποντα. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Betsson mvp του Κολοσσού ο Ζαμπούρας με 11 πόντους, έχοντας 4/7 δίποντα και 1/3 τρίποντα, ενώ μάζεψε 9 ριμπάουντ και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος του Τρίτου Φύλου ο Καστρίνιος με 14 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές, 6/14 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 16 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη.

Kolosos Dunk n' Donuts (Ζαμπούρας): Χαροκόπος 7, Καραμπεσύνης 6 (2), Κουβάρογλου 8 (2), Ζαμπούρας 11 (1), Λουπάσης 15, Τσαμπαρλής 2

Το Τρίτο Φύλο (Δεληγιάννης): Καστρίνιος 14, Κωστής, Παππάς 7 (1), Δεληγιάννης 14 (4), Γεωργάκης, Πανάγος 3 (1)

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό κλίμα της αναμέτρησης!