09/05/2023
Hoston Celtics 10 12 17 17 - 56 -
Never Again 20 14 16 12 - 62 -

Έφυγαν με την νίκη οι Never Again!

Οι Never Again μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με τον Τσόρλαλη και τον Χαρισόπουλο να ξεκινάνε ζεστοί πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο. Οι Hoston Celtics δεν άργησαν να απαντήσουν με τον Καρκαλέτση να βγαίνει μπροστά για την ομάδα του και να διαμορφώνει το 10-20.

Οι Hoston Celtics ξεπέρασαν το νωθρό ξεκίνημα και ανέβασαν την απόδοση τους στη δεύτερη περίοδο με τον Γεωργίου και τον Γκουτζαμάνη να βρίσκουν ρυθμό στην επίθεση, όμως οι Never Again έλεγχαν τον ρυθμό του παχνιδιού και με τις όμορφες συνεργασίες του Καρυοφύλλη και του Λεφάκη κράτησαν την διαφορά που έχτισαν στην πρώτη περίοδο και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 22-34.

Η αντεπίθεση των Hoston Celtics συνεχίστηκε στο δευτερο ημίχρονο με τον Καρκαλέτση και τον Γκουτζαμάνη να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι, όμως οι Never Again έβρισκαν απάντηση σε κάθε καλάθι που δέχονταν με τον Σαραντινέλλη να είναι ασταμάτητος κοντά στη ρακέτα διαμορφώνοντας το 39-50.

Οι Hoston Celtics μπήκαν πιο δυνατά στην τέταρτη περίοδο και προσπάθησαν να κάνουν την ανατροπή με τον Τσόρλαλη και τον Σπάθη να πετυχαίνουν σημαντικά καλάθια, όμως οι Never Again κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος τους αγώνα και πήραν μία σημαντική νίκη με το τελικό 56-62.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Δημήτρης Τσόρλαλης με 16 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Για τους Hoston Celtics ξεχώρισε ο Θοδωρής Καρκαλέτσης με 28 πόντους, 18 ριμπάουντ και 6 κλεψίματα.

Hoston Celtics: Καλλασίδης 1, Καρκαλέτσης 28(2), Γεωργίου 9(2), Ντουνούσης, Γκουτζαμάνης 15(1), Τσινάρης 3.

Never Again: Τιτιρλάς, Μυλιόρδος 2, Συρόπουλος 2, Σπαθής 5(1), Σαραντινέλλης 6, Τσόρλαλης 16(3), Σαχινίδης 2, Καρυοφύλλης 8(1), Λεφάκης 6, Χαρισόπουλος 9(1).

Τι μας άρεσε: Ο πλουραλισμός στην επίθεση των Never Again.