Μία + Μία 16 11 20 23 - 70 -
Roscovites 7 13 4 10 - 34 -

Εύκολα η Μία + Μία!

Τρεις έκανε τις νίκες της στην Development League η Μία συν Μία, αφού κέρδισε εύκολα τους Roscovites σε παιχνίδι που έγινε στο κλειστό γυμναστήριο του Σπάρτακου.

Τις προθέσεις τους από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο έδειξαν οι γηπεδούχοι, αφού με πρωταγωνιστές τους ψηλούς τους (Μαυράκης - Ξενικάκης), προηγήθηκαν με 16-7 και πήραν ένα καλό προβάδισμα. Σε ρηχά νερά κυμάνθηκαν οι φιλοξενούμενοι, με τον Γκούμα να σημειώνει τους περισσότερους πόντους της ομάδας του.

Με τρίποντα του Λιώλη και του Ζκερή οι Roscovites ισορρόπησαν την κατάσταση και έδωσαν νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Οι "άσπροι" ωστόσο έβγαλαν σημάδια αντίδρασης και με καλάθια των Τζοτζόκου και Μπάτσιου πήραν εκ νέου κεφάλι στο σκορ (27-20).

Πρόωρο τέλος στην αναμέτρηση έβαλαν οι γηπεδούχοι στο τρίτο δεκάλεπτο, αφού με πολυφωνία στην επίθεση, όμορφο μπάσκετ κατά διαστήματα και επιμέρους σκορ 29-4, εκτόξευσαν την διαφορά στο +23 (47-24). Οι Roscovites "κόλλησαν" στην επίθεση, έκαναν πολλά λάθη και δεν κατάφεραν να βάλουν στοπ στον τρελό ρυθμό των αντιπάλων.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έπαιξαν ελεύθερο μπάσκετ, χωρίς σκοπιμότητες. Οι παίχτες της Μίας συν Μιας δεν άφησαν το... πόδι από το γκάζι, έτρεξαν το γήπεδο και με πρωταγωνιστή τον Ξενικάκη έφτασαν στη νίκη με το εντυπωσιακό 70-34. Χωρίς νίκη γι' ακόμη μία αγωνιστική παρέμειναν οι Roscovites, οι οποίοι ψάχνουν να βρουν τα πατήματά τους.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Ξενικάκης με double double και 17 πόντους (4/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/5 βολές, 17 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 22/51 δίποντα, 4/14 τρίποντα και 14/20 βολές. Μάζεψαν 56 ριμπάουντ και έδωσαν 12 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/41 δίποντα, 5/24 τρίποντα και 1/6 βολές. Μαζεψαν 30 ριμπάουντ και έδωσαν 6 ασίστ.

Μία συν Μία: Βογιατζής 9 (2), Δάσκαλος 2, Θεοφίλης 11, Κολυπέρας 4, Μαυράκης 12, Μπάτσιος 4, Ξεκινάκης 17 (2), Τζοτζόκος 4, Φιλιππίδης 7

Roscovites: Βήχος 9, Γκούμας 4, Ζκερής 3 (1), Κανετάκης 3 (1), Καραμπουρούνης 2, Λιώλης 13 (3)