02/10/2022
Λύκοι 12 11 5 10 - 38 -
Green Rose BC 10 24 16 13 - 63 -

Εύκολα η πρώτη νίκη του Green Rose!

Ευκολά επικράτησε το Green Rose απέναντι στους Λύκους, με όπλο την πιεστική τους άμυνα σε όλο το γήπεδο .

Στο πρώτο δεκάλεπτο είχαμε ένα νευρικό ξεκίνημα και από τις δυο ομάδες με κυρίαρχο χαρακτηριστικό την άμυνα τους κλείνοντας το δεκάλεπτο με σκορ 12-10 υπερ των Λύκων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Green Rose ανέβασε την πίεσή του στην άμυνα σε όλο το γήπεδο, με αποτέλεσμα να κλέψουν μπάλες , να τρέξουν στους αιφνιδιασμούς και να βρίσκουν εύκολα καλαθιά. Το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 23-34 υπέρ του Green Rose. Η διαφορά θα ήταν ακόμα μεγαλύτερη, αλλά με συνεχόμενα καλαθιά του Νίκου Κούβελα, οι Λύκοι κρατιόντουσαν κοντά στο σκορ.

Στο έναρξη του δευτέρου ημίχρονου κυριάρχησε ολοκληρωτικά το Green Rose σε άμυνα και επίθεση. 'Εκλεβε μπάλες στην άμυνα και έβρισκε εύκολα καλαθιά στον αιφνιδιασμό, με μπροστάρη τον Κοσμά Κοσμόπουλο, που δημιούργησε αρκετές όμορφες φάσεις.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Λύκοι καταρρεύσαν, ο νικητής είχε κριθεί και το μόνο που απέμενε ήταν το τελικό σκορ .

οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 11/21 βολες, 20/57 δίποντα και 4/24 τρίποντα. Μάζεψαν 23 αμυντικα και 34 επιθετικά ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ και έκλεψαν την μπάλα19 φορές. Απο την άλλη μεριά οι γηπεδούχοι είχαν 11/24 βολές,12/50 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Μάζεψαν 7 αμυντικά και 33 επιθετικά ριμπάουντ, ειχαν 6 ασίστ και 7 κλεψίματα.

Betsson MVP για το Green Rose ήταν ο Κοσμόπουλος με 17 πόντους, έχοντας 4/4 βολές , 2/5 δίποντα και 3/11 τριποντά . Μάζεψε 6 αμυντικά ρυπάνουν έδωσε 2 ασιστ και έκανε 5 κλεψίματα.

Λυκοι(Σάββας): Στριμπούλης Κ., Πάτρας Γ 6(1) ,Αρβανίτης Π, Κουρούβανης Θ., Κούβελας Ν. 11, Χαρόκοπος Χ. 4, Δρόσος Ι. 6 , Κύλας Α. 6, Καρακώστας Α 5,

Green Rose BC(Ροζάκης): Κοσμόπουλος Κ. 17 (3), Διβάρης Γ. 19, Δημητρόπουλος Ν. 4 ,Καναβάρος Θ 3(1), Αποστολόπουλος Π. 1 , Κανίνιας Θ. 5 ,Μερσίνιας Κ. 6 , Ροζάκης Π. 2, Λώλος Π.4.

Τι μας άρεσε: Η ασφυκτική πίεση του Green Rose σε όλο το γήπεδο!