09/03/2024
Athens Touvlakers 5 13 18 20 - 56 -
Ano Liosia BC 12 31 22 19 - 84 -

Εύκολα τα Λιόσια στο ματς των "βομβαρδιστών"!

Οι ομάδες μπήκαν μουδιασμένες στο πρώτο δεκάλεπτο, δεν σκόραραν με μεγάλη ευκολία με τα Άνω Λιόσια να στέκονται ελαφρώς καλύτερα και με το δίδυμο Βαρβαρίδη με 5 και Τσαπανίδη με 4 πόντους αντίστοιχα να ηγούνται στην επίθεση να ξεφεύγουν με 5 – 12. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Touvlakers που κατεβήκαν με μόλις μία πεντάδα, πέτυχαν ένα τρίποντο με τον Μαρίνο και καλάθι με τον Αγκουριδάκη.

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε το δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Ζαντιώτη και με την ορμή του Καραμπούλα που με την είσοδο του πέτυχε 14 πόντους και τον Τσατόβ που σκόραρε σαν μπόμπερ τρία τρίποντα, καθάρισε ουσιαστικά την υπόθεση νίκη. Οι Touvlakers που δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν σε αυτόν τον ρυθμό, είχαν τους Αγκουριδάκη - Κοσκέρα να βάζουν από 5 και τον Μαρίνο ένα τρίποντο, για το 18-43.

Οι επιθέσεις πήραν φωτιά στην τρίτη περίοδο, οι άμυνες ήταν για ύπνο με τους Κίτρινους να στέλνουν εύκολα τη διαφορά στο + 29. Ο Μαρίνος με τέσσερα τρίποντα πυροβολούσε από παντού για τους τυπικά γηπεδούχους, όμως τα Άνω Λιόσια με τον Δεληγιώργη να παίρνει την μπαγκέτα με 6 πόντους, τους Τσαπανίδη, Καραμπούλα να προσφέρουν 4 και τον Τσατόβ να βάζει ακόμα ένα τρίποντο, διαμόρφωσαν το 36-65.

Τυπική διαδικασία το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, με τις ομάδες να ευχαριστιούνται το ελεύθερο μπάσκετ και το τελικό 56 – 84 να αντικατοπτρίζει την εικόνα της αναμέτρησης. Ο Λειβαδάς τα έβαζε από το σπίτι του, Μαρίνος - Κοσκέρας σκόραραν επίσης από ένα τρίποντο βοηθώντας τους γηπεδούχους να κερδίσουν τιμητικά το επιμέρους σκορ. Το σύνολο του Ζαντιώτη, στηρίχθηκε και πάλι στον Καραμπούλα που πέτυχε 8 πόντους με άξιους συμπαραστάτες τους Πετρόπουλο με 5 και Βαρβαρίδη με 4 πόντους αντίστοιχα.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Ιωάννης Φυρός με 10 πόντους, 13 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μιχάλης Κοσκέρας με 14 πόντους, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Athens Touvlakers(Λειβαδάς): Αγκουριδάκης 11(13ρ. - 8 ας.), Κοσκέρας 14(10ρ.), Λεβειδιώτης 4(7ρ.),Λειβαδάς 6, Μαρίνος 21.

Ano Liosia(Ζαντιώτης): Βαρβαρίδης 14,Δήμας 2, Δεληγιώργης 6(13ρ.), Καραμπούλας 26, Κολέγκας 1, Πετρόπουλος 5, Τσαπανίδης 8, Τσατόβ 12,Φυρός 10(13ρ.).

Τι μας άρεσε: Το τελευταίο δεκάλεπτο που οι ομάδες προσπαθούσαν να σκοράρουν από όσο πιο μακριά γινόταν.