18/12/2022
LazerWolves 12 10 6 19 - 47 -
Gladiators 15 16 17 19 - 67 -

Εύκολα το 7/7 οι Gladiators!

Εφτά έκαναν τις νίκες τους σε ισάριθμες αναμετρήσεις οι Gladiators αφού επικράτησαν με 47-67 των Lazers στο Athens Sports Hall.

Τον ρόλο του φαβορί δικαιολόγησαν στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι Gladiators, αφού με καλάθια των Τσακίρη και Μισιχρόνη προηγήθηκαν στο δεκαλέπτο με 12-15. Οι ελλειπείς Lazers σκόραραν με τους Πολυχρονίδη, Δημητρακόπουλο και Βέλλη και έμειναν κοντά στο σκορ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Lazers με Βέλλη και Μοσχάκη κατάφεραν να ισορροπήσουν την κατάσταση, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη γι' αυτούς. Οι "Μονομάχοι" με την είσοδο των Τσακίρη - Ρούσσου πήραν και πάλι το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους και διαμόρφωναν το υπέρ τους 22-31 ως σκορ πρώτου ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν αυτό που ουσιαστικά έκρινε το παιχνίδι. Οι Gladiators έχοντας τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης, κυριάρχησαν και στις δύο μεριές του παρκέ και με πολυφωνία στην επίθεση έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 6-17 και προηγήθηκαν με +20 (28-48). Οι γηπεδούχοι παρουσίασαν πολλά νεκρά διαστήματα στο παιχνίδι τους και έχασαν την επαφή με το σκορ.

Οι Lazers θέλησαν να γίνουν πιο δραστήριοι στο τέταρτο δεκάλεπτο και το κατάφεραν χάρη στους Βέλλη και Δημητρακόπουλο, όμως έπεσαν πάνω στον εξαιρετικό Τσακίρη και τον επίσης θετικό Δάσκαλο. Έτσι, οι φιλοξενούμενοι χωρίς να δυσκολευτούν επικράτησαν άνετα των Lazers και έκαναν το 7/7 στην Evolution.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Τσακίρης με 19 πόντους (2/6 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 3/4 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 15/38 δίποντα, 3/18 τρίποντα και 8/11 βολές. Μάζεψαν 29 ριμπάουντ και έδωσαν 8 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/45 δίποντα, 9/29 τρίποντα και 6/13 βολές. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ και έδωσαν 12 ασίστ.

Lazers (Αντωνακόπουλος): Αντωνακόπουλος 4, Βέλλης 11 (1), Δημητρακόπουλος 14 (1), Μοσχάκης 12, Πολυχρονίδης 2, Χαντζάρας 4 (1)

Gladiators (Μισιχρόνης): Δάσκαλος 9 (1), Λαδάς 6 (1), Μισιχρόνης 14 (2), Πρίτσος 10, Ρούσσος 5 (1), Σαραουάτι, Τσακίρης 19 (4), Ψαράκης 4

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα κάτω από το οποίο διεξήχθη το ματς.