13/01/2024
Intercity BC 11 12 12 19 - 54 -
Σκακιστές 18 16 21 14 - 69 -

Εύκολη νίκη, παρά τις απουσίες, οι Σκακιστές!

Με τις δύο ομάδες να βρίσκονται ψηλά στην βαθμολογία και να τις χωρίζει μια μόλις νίκη, περιμέναμε ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι, όμως οι Σκακιστές είχαν αλλά σχέδια. Αν και κατέβηκαν με 5.5 παίκτες πήραν από την αρχή το προβάδισμα και δεν κοίταξαν ποτέ πίσω. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 11-18.

Στην δεύτερη περίοδο η Intercity προσπαθούσε να μειώσει το σκορ με πρωταγωνιστή τον Σταματόπουλο, όμως Κανδηράκης και Μιχαηλίδης κρατούσαν την διαφορά για τους φιλοξενούμενους σε διψήφια νούμερα. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 23-34.

Το τρίτο δεκάλεπτο είχε την υπογραφή του Χρήστου Μιχαηλίδη. Ο φόργουορντ των Σκακιστών ήταν παντού στο γήπεδο σε άμυνα και επίθεση και με μια ολοκληρωτική εμφάνιση έδωσε διαφορά 20 πόντων στην ομάδα του. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 35-55.

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά και να μπουν στο παιχνίδι αλλά ήταν πλέον αργά. Ετσι οι Σκακιστές πήραν μια εύκολη νίκη με σκορ 54-69, με τις δύο ομάδες να ισοβαθμούν πλέον στην κατάταξη του δεύτερου ομίλου της Development League.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Μιχαηλίδης με 34 πόντους, 17 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Στρίκος με 13 πόντους, 13 ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 22/57 δίποντα, 1/9 τρίποντα, 7/19 βολές, 40 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 11 κλεψίματα, 0 κοψίματα, 17,λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 23/43 δίποντα, 4/17 τρίποντα, 11/20 βολές, 41 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 15 κλεψίματα, 1 κοψίματα, 17 λάθη.

Intercity (Νικολάου): Αργυριάδης 2, Μπαλαφούτης, Μπόζας 6, Νικολάου 7, Σταματόπουλος 14, Σταυρόπουλος 6, Στρίκος 13, Συρνιώτης 6.

Σκακιστές (Μπουργαζάς): Αθανασίου 9, Αντωνάκης 2, Κανδηράκης 16, Μεγαγιάννης 8, Μιχαηλίδης 34, Μπουργαζάς.

Τι μας άρεσε: Η ολοκληρωτική εμφάνιση του Χρήστου Μιχαηλίδη.