20/10/2020
Peristeri Histons 7 19 20 16 - 62 -
Deflections 9 11 20 21 - 61 -

Έφτυσαν αίμα για να κάμψουν τους Deflections οι Peristeri Histons!

Μετά από ένα τρομερό παιχνίδι που τα είχε όλα, οι Peristeri Histons νίκησαν τους ηρωικούς Deflections με 62-61 και πήραν το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα στον τέταρτο όμιλο της Development League, εκμεταλλευόμενοι τις απώλειες των πορτοκαλί που ολοκλήρωσαν το ματς με 2 παίχτες!

Αν και βρέθηκαν να χάνουν με 4-0 στα μέσα της πρώτης περιόδου, οι Deflections έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +2, 7-9, χάρη σε 5 πόντους του Νικολαΐδη και δίποντα των Μαζιώτη – Καμπέρη. Ο Καλαϊτζάκης με 3 πόντους και οι Δερβεντζής – Τσολακίδης με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά.

Εντελώς διαφορετικό παιχνίδι παρακολουθήσαμε στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου 7 πόντους του Τσολακίδη και 5 του Δερβεντζή, οι Peristeri Histons πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 26-20. Ο Νικολαΐδης με 6 πόντους και ο Μαράντος με 5 κράτησαν την ομάδα του Χειράκη κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Περιστεριώτες έχτισαν για πρώτη φορά διψήφια διαφορά 10 πόντων, 30-20, διατηρώντας το τιμόνι στα χέρια τους μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, 46-40, μετά από 9 πόντους του Καλαϊτζάκη και δύο τρίποντα του Μιχαλοπούλου. Οι Deflections, αν και έμειναν με 4 παίχτες λόγω τραυματισμού του Μαζιώτη και αποβολής του Καμπέρη με 5 φάουλ, συνέχιζαν να παλεύουν, με τον Νικολαΐδη να σκοραρει νέους 11 πόντους, τον Μενδρινό να έχει 6 και τον Μαράντο 3. Σκορ τρίτης περιόδου 46-40!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Deflections βάλθηκαν να μας τρελάνουν, αφού με ακόμη 13 πόντους του Νικολαΐδη και τρίποντα των Μενδρινού – Μαράντου, προσπέρασαν με 46-51. Στα τελευταία λεπτά, όμως, οι Histons είχαν περισσότερες δυνάμεις και με μεγάλα σουτ των Καλαϊτζάκη (6π) και Δερβεντζή (5π), έφτασαν δύσκολα στη νίκη με 62-61!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 13/24 βολές, 17/45 δίποντα και 5/23 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/13 βολές, 11/30 δίποντα και 11/36 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 1 φορά, ενώ έκαναν 15 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Κορυφαίος των Peristeri Histons ο Δερβεντζής με 16 πόντους, έχοντας 5/9 δίποντα και 2/7 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Deflections ο Νικολαΐδης με 35 πόντους (double-double), έχοντας 4/5 βολές, 2/7 δίποντα και 9/19 τρίποντα. Πήρε 16 ριμπάουντ, έκανε 3 λάθη και είχε 1 μπλοκ.

Peristeri Histons (Μιχαλόπουλος): Τσολακίδης 15 (1), Καλαϊτζάκης 15, Δερβεντζής 16 (2), Κλήμης 2, Πλινθίδης Ν. 4, Πλινθίδης Μ. 4, Μιχαλόπουλος 6 (2), Ντούκας

Deflections (Χειράκης): Καμπέρης 2, Μενδρινός 9 (1), Τσαφαντάκης 2, Νικολαΐδης 35 (9), Μαζιώτης 2, Μαράντος 11 (1)

Τι μας άρεσε: Η υπερπροσπάθεια που κατέβαλαν οι Deflections, προσπερνώντας από το -10 στο +5, παρά το γεγονός ότι έπαιζαν με 4 παίχτες!