05/07/2020
LazerWolves 7 9 19 6 - 41 -
Pressof BC 15 13 5 14 - 47 -

Έφυγε για διακοπές η Pressof!

Με το 13ο ροζ φύλλο αγώνα έκλεισε την φετινή χρονιά η Pressof, καθώς στα πλαίσια της 21ης του τέταρτου ομίλου της Development League επικράτησε των Lazers με 41-47 στο κλειστό του Κολωνού!

Με τον Τσιλιώνη να ξεκινάει καυτός το παιχνίδι με 9 πόντους και τους Τσορτό – Παραρά να προσθέτουν από 3 πόντους ο καθένας, η Pressof προηγήθηκε με 7-15. Η τριπλέτα Μοσχάκη, Δουνδουλάκη και Βρεττάρου έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά με 2 πόντους έκαστος.

Στην δεύτερη περίοδο ανέλαβε δράση ο Παραράς για τους φιλοξενούμενους και με 8 δικούς του πόντους, αλλά και τριποντάκι του Τρατολάτη, έστειλαν την ομάδα τους στα αποδυτήρια με αέρα 12 πόντων, 16-28. Δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Lazers, παρά τα δίποντα των Αντωνακόπουλου, Μοσχάκη, Παπαθωμά και Βρεττάρου.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι Lazers, αν και βρέθηκαν να χάνουν με 17-30, κατάφεραν να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο σε θέση οδηγού με 35-33, χάρη σε 8 πόντους του Βρεττάρου, 5 του Αντωνακόπουλου και 3 του Παπαθωμά. Λίγα πράγματα επιθετικά σε εκείνο το σημείο για τους βυσσινοί, με τους Παραρά και Τρατολάτη να πετυχαίνουν 3 και 2 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 35-33!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Pressof έβαλε εκ νέου μπρος τις μηχανές και με δράστες στην επίθεση τους Τσορτό (7π), Τρατολάτη (4π) και Παραρά (3π), έφτασε στη νίκη με 41-47. Κόλλησαν στην επίθεση στα τελευταία λεπτά οι Lazers, με τους Μοσχάκη, Αντωνακόπουλο και Μήτση να έχουν από 2 πόντους ο καθένας.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 3/12 βολές, 16/56 δίποντα και 2/15 τρίποντα. Πήραν 55 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ έκαναν 15 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 3/7 βολές, 16/48 δίποντα και 4/23 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές και έκαναν 11 λάθη.

Πολυτιμότερος των Lazers ο Μοσχάκης με 8 πόντους, έχοντας 4/10 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη. Κορυφαίος της Pressof ο Παραράς με 17 πόντους (double-double), έχοντας 3/7 βολές και 7/12 δίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και ήταν αλάνθαστος.

Lazers (Αντωνακόπουλος): Μοσχάκης 8, Βρεττάρος 12 (1), Αντωνακόπουλος 9 (1), Δουνδουλάκης 2, Παπαθωμάς 8, Μήτσης 2, Παπαδημητρίου

Pressof (Μπαλάσκας): Τσιλιώνης 11 (1), Τρατολάτης 9 (1), Μπαλάσκας, Τσορτός 10 (2), Κρασσάς, Παραράς 17

Τι μας άρεσε: Η διάθεση των δύο ομάδων για ωραίο μπάσκετ!