17/07/2022
Ανυπόταχτοι Γαλάτες 19 15 16 9 - 59 -
Sun City Spurs 14 11 23 17 - 65 -

Έφυγαν για τελικό οι Spurs!

Την πρόκριση στον τελικό της Summer Development League πήραν χθες το βράδυ στο Basketaki Arena οι Sun City Spurs, καθώς παρά το γεγονός πως βρέθηκαν να χάνουν μέχρι και με 14 πόντους, λύγισαν στο φινάλε τους Ανυπότακτους Γαλάτες με 59-65 και θα διεκδικήσουν την κούπα του πρωταθλητή κόντρα στους Phoenix Bums!

Εμφανώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Ανυπότακτοι Γαλάτες, καθώς με 7 πόντους του Μαντά, 7 του Λαδά και 5 του Κακριδή, βρέθηκαν στο +9, 16-7, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +5, 19-14. Ο Μαγγωνάκης με 8 πόντους και ο Μελισσάρης με 4/5 βολές έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του ημιτελικού, βρέθηκαν μέχρι και στο +14, 33-19, και πήγαν στα αποδυτήρια με ικανοποιητικό προβάδισμα 9 πόντων, 34-25, χάρη σε 7 πόντους του Φραντζεσκάκη και τρίποντα των Μαντά – Μπετχαβά. Τους Sun City Spurs κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι Μελισσάρης και Γιουλούντας με 6 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο λαβωμένος Μαγγωνάκης επέστρεψε στο παρκέ και με 13 δικούς του πόντους, 5 του Σαμπάνη και 5 του Μελισσάρη, έφεραν τον ημιτελικό σε απόλυτη ισορροπία, 48-48, 1:00 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Τελικά και το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε το συγκρότημα του Τερζή σε θέση οδηγού με 50-48, με τον Λαδά να σκοράρει ακόμη 12 πόντους και τους Φραντζεσκάκη – Δούστο να συνδράμουν από το 2 πόντους έκαστος. Σκορ τρίτης περιόδου 50-48!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Πέλεχα έσφιξε την άμυνά της και με 12 πόντους του Μελισσάρη και 4 του Μαγγωνάκη, έφτασε στη μεγάλη νίκη με 59-65. Κόλλησαν στα τελευταία λεπτά οι Γαλάτες στην επίθεση, με τον Λαδά να ξεχωρίζει με τους 5 πόντους που πέτυχε.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 9/14 βολές, 16/43 δίποντα και 6/28 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 9 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 27/40 βολές, 13/32 δίποντα και 4/23 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 3 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Γαλατών ο Λαδάς με 26 πόντους, έχοντας 4/6 βολές, 8/19 δίποντα και 2/7 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη. Betsson mvp των Sun City Spurs ο Σαμπάνης με 8 πόντους, έχοντας 2/3 βολές και 3/4 δίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, είχε 2 ταπε; και ήταν αλάνθαστος.

Ανυπότακτοι Γαλάτες (Τερζής): Μαντάς 10 (2), Γαλάνης, Κακριδής 7 (1), Σταθάτος, Μπετχαβάς 3 (1), Λαδάς 26 (2), Φραντζεσκάκης 11, Δούστος 2, Ανδρικόπουλος

Sun City Spurs (Πέλεχας): Γιουλούντας 5, Μαγγωνάκης 25 (1), Νίτσικας, Ντεντόπουλος, Σαμπάνης 8, Μπόζας, Μελισσάρης 27 (3), Πάλλης

Τι μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων!