07/05/2023
Leathal Pistols 30 14 17 17 - 78 -
Rising Suns 10 12 23 29 - 74 -

Έφυγαν νικητές οι Pistols!

Από την αρχή του αγώνα οι Pistols έδειξαν τον θετικό τους εαυτό, εκμεταλλευόμενοι τη δύναμη και την ταχύτητα των παικτών τους. Οι καλύτεροι παίκτες των Pistols, Τάλλης και Πρωτογερόπουλος συνεργάστηκαν στενά και σκόραραν επανειλημμένα, καθιστώντας την ομάδα τους πρωτοπόρο στο πρώτο δεκάλεπτο που έληξε 30-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Rising Suns προσπάθησαν να επανέλθουν, αλλά οι Pistols συνέχισαν να διατηρούν το πλεονέκτημά τους. Με τον Κουτσιμάνη και τον Γαμβράκη να προσπαθούν να μειώσουν τη διαφορά, οι Rising Suns έβαλαν μερικά σημαντικά καλάθια, αλλά η ομάδα τους βρέθηκε πίσω στο σκορ με την λήξη του δευτέρου δεκαλέπτου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα των Pistols συνέχισε την επιθετική της πορεία, αν και οι Rising Suns φάνηκαν πιο συγκεντρωμένοι και επιθετικοί σε σχέση με τα δύο προηγούμενα δεκάλεπτα. Ο Τζωρτζίου έπαιξε ιδιαίτερα καλά στο τρίτο δεκάλεπτο, κερδίζοντας σημαντικές προσπάθειες στην άμυνα και καταφέρνοντας να βρει τον στόχο του στις επιθέσεις. Παρόλα αυτά, η ομάδα των Pistols κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα, και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 61-45 υπέρ των Pistols.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, η ομάδα των Rising Suns επέστρεψε δυναμικά στο παιχνίδι, και κατάφερε να πλησιάσει στο σκορ των Pistols. Οι Κουτσιμάνης και Γαμβράκης ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματικοί στις επιθέσεις των Rising Suns, β'αζοντας αρκετούς πόντους. Ωστόσο, η ομάδα των Pistols κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα με μερικά καλά σουτ από του Καραγκιαούρη και τον Τάλλη, και το παιχνίδι πέρασε στα χέρια των Pistols με τελικό σκορ 78-74.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Γιώργος Καραγκιαούρης ο οποίος πέτυχε double double με 14 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Για τους Rising Suns άξιος αναφοράς είναι ο Χαράλαμπος Γαμβράκης ο οποίος πέτυχε και αυτός double double με 25 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Pistols: Τάλλης 15 , Καραγκιαούρης 14 , Πρωτογερόπουλος 16 (2) , Αγτζίδης 10 (1) , Ρωσσίδης 5 (1) , Οικονόμου 18 (4)

Rising Suns: Κουτσιμάνης 21 , Λαδόπουλος 9 (3) , Μάρκος 1 , Τζωρτζίου 15 (3) , Γεωργιάδης 3 (1) , Γαμβράκης 25 (5)