29/12/2019
Phoenix Bums 7 14 17 24 - 62 -
Antilalos BC 17 8 14 22 - 61 -

Έγιναν και κλέφτες οι Phoenix Bums!

Με σπουδαία νίκη κλοπή αποχαιρέτησαν το 2019 οι Phoenix Bums, καθώς για την όγδοη αγωνιστικής του τρίτου ομίλου της Development League επικράτησαν δύσκολα του αυτόχειρα Αντίλαλου με 62-61 στο ΣΕΦ!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για την ομάδα του Ζαμπέτα, καθώς με 6 πόντους του Λακιού, 5 του Θεοδώρου και τρίποντο του Σουλτάτου, βρέθηκε δύο φορές στο +12, 3-15 & 5-17, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +10, 7-17. Το σκορ της πρώτης περιόδου διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων στην λήξη ο Μπαλτζόγλου, ενώ νωρίτερα 4 πόντους έβαλε ο Μοσκόφογλου.

Αλλαγή σκηνικού στην δεύτερη περίοδο της συνάντησης, με τους Phoenix Bums να βρίσκουν ρυθμό και με 6 πόντους του Κοβάτσου, 4 του Μοίρα και άλλους τόσους του Μοσκόφογλου, μείωσαν στους 4, 21-25. Τον Αντίλαλο διατήρησαν σε θέση οδηγού σε εκείνο το διάστημα οι βολές των Μάινα, Νίκου Λάγιου και Σουλτάτου.

Με 6 νέους πόντους του Κοβάτσου, 4 του Λάσπα και 3 του Παπαντωνίου, οι “Αλήτες” πήραν για πρώτη φορά κεφάλι στο σκορ με 36-33, 1:30 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Ωστόσο, ο Θεοδώρου με 8 πόντους και ο Νίκος Λάγιος με 4, κράτησαν την παρέα τους μπροστά στο σκορ και στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου, με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 38-39!

Μέχρι μισό λεπτό πριν το τέλος του ντέρμπι ο Αντίλαλος κρατούσε με τα δύο χέρια τη νίκη, καθώς με 11 πόντους του Σουλτάτου, 5 του Θεοδώρου και 4 του Λακιού, προηγούταν με 58-61! Ωστόσο, στο φινάλε είδαμε τρέλα πράγματα, αφού με αυτοκαλάθι του Σουλτάτου και καλάθι του Μοίρα στα 13″, οι Phoenix Bums έκλεψαν τη νίκη με 62-61, ενώ νωρίτερα 7 πόντους έβαλε ο Μοσκόφογλου, δύο τρίποντα ο Λάσπας και ένα ο Καδάς.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 5/14 βολές, 24/57 δίποντα και 3/17 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 11 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 20/29 βολές, 13/32 δίποντα και 5/26 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Mvp των Phoenix Bums ο Μοσκόφογλου με 17 πόντους (double-double), έχοντας 3/7 βολές, 7/10 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος για τον Αντίλαλο ο Θεοδώρου με 18 πόντους, έχοντας 9/9 βολές, 3/6 δίποντα και 1/10 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 6 ασίστ, έκλεψε 6 φορές και έκανε 2 λάθη.

Phoenix Bums (Κοβάτσος): Βερώνης, Μοσκόφογλου 17, Καδάς 5 (1), Παπαντωνίου 6, Καραγιάννης, Μπαλτζόγλου 2, Μοίρας 8, Κοβάτσος 14,  Λάσπας 10 (2)

Αντίλαλος (Ζαμπέτας): Σκαφίδας, Λάγιος Δ. 1, Λάγιος Ν. 8, Μάινας 7, Σουλτάτος 16 (4), Θεοδώρου 18 (1), Δήμου 1, Λακιός 10

Τι μας άρεσε: Το συγκλονιστικό φινάλε του αγώνα!!!