03/03/2022
Patras LakiStars - - - - - 52 -
Τα Βουνά - - - - - 61 -

Έγιναν λοκατζήδες και πήραν το ροζ

Μπορεί οι Ι5 να ήταν μόλις 6 άτομα. Μπορεί οι Patras LakiStars να είχαν 3 νίκες σερί. Και τι λοιπόν; Η αρμάδα του Διονύση Λιόλιου, με οδηγούς τον ίδιο και τον Δόγκαλη πέτυχε μια τεράστια νίκη, στέλνοντας στο καναβάτσο τους Stars. 52-61 ήταν το τελικό σκορ.

Μονόπλευρη ήταν η 1η περίοδος. Μια διαφορά 9 πόντων δημιούργησαν οι Ι5 κυρίως χάρι τους 10 πόντους του Δόγκαλη και τους 7 του Λιόλιου. 6 διαφορετικοί παίχτες σκόραραν για τους Stars. 12-14 ήταν το επιμέρους σκορ του δεκαλέπτου.

Τον ρυθμό τους επέβαλλαν πλήρως οι «γιωτάδες» στο 2ο δεκάλεπτο. Έπαιξαν τρομερά στην άμυνα και τα έδωσαν όλα. 3 σερί καλάθια έβαλε η καλαθομηχανή που ακούει στο όνομα Παπανικολάου. 3 πόντους είχε ο Τζελέπης για τους εκτός ρυθμού Stars. 18-30 ήταν το σκορ στο α’ ημίχρονο.

Στον ίδιο ρυθμό κινήθηκε και το 3ο δεκάλεπτο με την διαφορά να φτάνει στο πικ της (17 πόντοι). Οι Ι5 έμοιαζαν ανίκητοι αμυντικά, ενώ επιθετικά η τριάδα Παπανικολάου-Λιόλιος-Δόγκαλης έδινε λύσεις. 7 πόντους είχε ο captain Λιόλιος για τους Ι5. 2 τρίποντα έβαλε ο Γιώργος Μαγγιώρος δίνοντας έτσι ψυχολογία στην ομάδα του. 12-15 ήταν το επιμέρους σκορ.

Μπορεί οι Stars να έχαναν καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα, αλλά δεν τα παράτησαν. Πέρασαν στην αντεπίθεση και έκαναν το -15, -2. Πιο αναλυτικά, ο Τζελέπης πέτυχε 6 πόντους, ενώ 2 σερί τρίποντα έβαλε ο Καμπάσης. Μπορεί ο Κιάφας να πέτυχε και αυτός με την σειρά του 8, αλλά οι Ι5 με τον Παπανικολάου να βάζει 3 εύκολα lay-up πήραν την νίκη και το ροζ φύλλο αγώνα. 52-61 ήταν το τελικό σκορ.

Mvp του αγώνα ήταν ο Διονύσης Λιόλιος με 18 πόντους, 14 ριμπάουντ (0-14), 3 ασίστ, 1 κόψιμο και 4 λάθη σε 39:24 λεπτά αγώνα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Καμπάσης με 10 πόντους, 7 ριμπάουντ (3-4) και 2 κλεψίματα σε 22:08 λεπτά συμμετοχής.

Σαν σύνολο, οι Patras LakiStars είχαν 14/51 δίποντα (27,4%), 6/31 τρίποντα (19%), 6/15 βολές (24%), 39 ριμπάουντ (13-26), 8 ασίστ, 11 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 6 λάθη. Οι Ι5 είχαν 16/33 δίποντα (48,5%), 4/28 τρίποντα (14%), 17/29 βολές (59%), 60 ριμπάουντ (15-45), 8 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 19 λάθη.

Patras LakiStars(Αγγελόπουλος): Διαμαντόπουλος 2, Καμπάσης 10 (7 ριμπ), Κιάφας 12, Κριτζιώτης 2, Μαγγιώρος Α. 4 (7 ριμπ), Μαγγιώρος Γ. 7, Μαρκόπουλος 2, Μητρόπουλος, Τζελέπης 11 (7 ριμπ), Φωστέρης 2.

I5(Αρτέμης): Αναστασόπουλος 5 (14 ριμπ), Δόγκαλης 16 (10 ριμπ), Λιόλιος 18 (14 ριμπ), Παπανικολάου 14 (9 ριμπ), Τσιρώνης Α. 8 (7 ριμπ), Τσιρώνης Β. (7 ριμπ).

Key player:Ο παράγοντα Χ ήταν ο Παύλος Δόγκαλης που έχασε στις λεπτομέρειες τον τίτλο του Mvp (efficiency). Έβαλε 16 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 10 ριμπάουντ σε μια γεμάτη εμφάνιση!

Τι μας άρεσε: Η απόδοση και η μαχητικότητα του Παύλου Δόγκαλη!