16/02/2024
Salonica Titans 11 16 10 17 - 54 -
Kamptzida lizards 7 11 19 15 - 52 -

Έγιναν Τιτάνες και πήραν την νίκη!

Ο αγώνας ξεκίνησε με μεγάλη εντυπωσιακή εκκίνηση από την πλευρά των Titans. Οι Δελανδρέας και Αξάς ήταν σε εξαιρετική κατάσταση, καταφέρνοντας να κερδίσουν το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 11-7. Η άμυνα τους ήταν ασταμάτητη, ενώ στην επίθεση ήταν αποτελεσματικοί και αποφασιστικοί.

Το δεύτερο δεκάλεπτο είδε τους Lizards να αντιδρούν δυναμικά. Οι Καρακίτσιος και Κουκούλης ηγήθηκαν της ομάδας τους, καταφέρνοντας να πετύχουν κάποια καλάθια και με το σκορ πλέον να είναι στο 27-18. Οι Titans προσπάθησαν να ανταπεξέλθουν στην πίεση κάτι που εν τέλη το κατάφεραν και κράτησαν την διαφορά.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν γεμάτο ένταση και ανατροπές. Οι Lizards κατάφεραν να φέρουν το ματς σε ισοπαλία με σκορ 37-37, αφήνοντας ανοιχτό το ενδεχόμενο της ανατροπής. Οι δύο ομάδες παρουσίασαν τα καλύτερά τους στο τρίτο δεκάλεπτο, προσφέροντας ένα ανατρεπτικό θέαμα.

Στην τελευταία περίοδο και οι δύο ομάδες έδειξαν το πρόσωπο τους. Με μάχες που κράτησαν μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο του αγώνα πρόσφεραν αγωνία. Εν τέλη οι Τιτάνες δικαίωσαν το όνομα τους και πήρε την νίκη με το τελικό σκορ να είναι 54-52.

MVP αναδείχθηκε ο Γιάννης Δελανδρέας ο οποίος πέτυχε Double Double έχοντας 15 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Άξιος αναφοράς για τους Lizards είναι ο Βασίλειος Κουκούλης ο οποίος έβαλε 11 πόντους και μάζεψε 9 ριμπάουντ.

Salonica Titans: Δελανδρέας 15 , Καλογήρου 9 (1) , Σαρασίτης 2 , Βανδήρας 5 , Καλαθάς 8 , Λάππας 5 , Αξάς 10

Kamptzida Lizards: Ζαγαρτζιλής 9 (1) , Μπαλέκας 4 , Καρακίτσιος 11 , Κουκούλης 11 (1) , Γεράκης 11 (3) , Πιπερίδης 6