18/12/2022
Old Stars 10 10 7 16 - 43 -
Cosa Nostra 15 19 5 22 - 61 -

Έγινε η δουλίτσα για την Cosa Nostra!

Την Κυριακή το βράδυ 19 Δεκεμβρίου στο κλειστό του Ανδρέα Παπανδρέου, η Cosa Nostra πήρε τον έλεγχο από την αρχή του παιχνιδιού και χωρίς να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης, επικράτησε εύκολα με 43 – 61, απέναντι στην πεντάδα των Old Stars.

Η Cosa Nostra μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και με τον Γονιδάκη να είναι σε εξαιρετική κατάσταση με 8 πόντους, προηγήθηκε νωρίς με 1 – 10. Στην συνέχεια, οι Old Stars βρήκαν τρόπο να απαντήσουν κυρίως με Τζώρτζο και Δουκάκη που πέτυχαν από 3 πόντους, για να έρθει ο Ρες με 5 από τους φιλοξενούμενους, να γράψει το 10 – 15.

Ο Δρακόπουλος με 6 συνεχόμενους πόντους φάνηκε να δίνει ώθηση στους γηπεδούχους στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, αλλά στην συνέχεια η Cosa Nostra έβαλε τα πράγματα στη θέση τους. Ο Γονιδάκης συνέχιζε να προελαύνει στην επίθεση με 6 πόντους, με τον Κάκιο να δίνει ενέργεια, τον Ρε να οργανώνει άψογα και τον Μπρούστα να βάζει 4, για το 20 – 34 το πρώτο ημίχρονο.

Οι ομάδες ήταν πολύ άστοχες στην τρίτη περίοδο, σκόραραν με το σταγονόμετρο με την Cosa Nostra να συνεχίζει να προηγείται με 27 – 39. Δουκάκης με τρίποντο και Βερώνης – Δρακόπουλος με δίποντα, σκόραραν για τους γηπεδούχους, ενώ στην φτωχή συγκομιδή των φιλοξενούμενων ξεχώρισε ο Γονιδάκης με ένα τρίποντο, με τον Μπρούστα να βάζει καλάθι από κοντά.

Γεμάτο από σκορ και θέαμα, ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης,με την εικόνα του αγώνα όμως να μην αλλάζει και την Cosa Nostra να φτάνει σχετικά εύκολα στην όγδοη της νίκη με 43 – 61. Ο Κάκιος πήρε την σκυτάλη στο σκοράρισμα με 6 πόντους , με τον Ζυγομαλά να πετυχαίνει 4 και τους Γονιδάκη – Κουτσουριδάκη από ένα τρίποντο, ενώ για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Βερώνης με 7 πόντους, με τον Δρακόπουλο να τον ακολουθεί με 4.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Νίκος Κάκιος με 6 πόντους, 17 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Διονύσης Δρακόπουλος με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Οι Old Stars είχαν 13/46 δίποντα, 2/19 τρίποντα, 11/15 βολές, κατέβασαν 31 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασιστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Η Cosa Nostra είχε 20/43 δίποντα, 5/26 τρίποντα, 6/11 βολές , κατέβασε 55 ριμπάουντ, μοίρασε 15 ασίστ, έκλεψε 9 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 16 λάθη.

Old Stars(Δουκάκης): Βερώνης 13, Γεωργούσης 5, Δουκάκης 8(9ρ.), Δρακόπουλος 14, Τζώρτζος 3(7ρ.).

Cosa Nostra(Ρες): Γονιδάκης 20, Ζυγομαλάς 7(11ρ.), Κάκιος 6(17ρ.), Καμπουράκης 2, Κουτσουριδάκης 5, Μπρούστας 10, Ρες 9, Τζαχρίστας 2, Χατζησυμεωνίδης.

Τι μας άρεσε: Η ποιότητα της Cosa Nostra.