03/12/2023
Σκόρπιοι BC 14 11 18 12 - 55 -
Peristeri Wardogs 7 14 8 11 - 40 -

Έγινε η δουλίτσα για τους Σκόρπιους!

Το απογευματάκι της Κυριακής 3 Δεκεμβρίου στο Basketaki Arena, οι Σκόρπιοι έχοντας την πρωτοπορία σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, δε δυσκολεύτηκαν να επικρατήσουν με 55-40 απέναντι στους Peristéri Wardogs, που πάλεψαν για ένα ημίχρονο και έφτασαν στην έβδομη νίκη τους μέσα στη σεζόν.

Οι Σκόρπιοι μπήκαν πιο συγκεντρωμένα στο πρώτο δεκάλεπτο, έλεγξαν τον ρυθμό του αγώνα και μπήκαν σε θέση ισχύος. Τέγος με 6 και Δήμου – Μιχαλόπουλος με 4 πόντους αντίστοιχα ανέλαβαν εξολοκλήρου το σκοράρισμα για τους γηπεδούχους, ενώ για τους Περιστεριώτες ο Καρακατσάνης πέτυχε ένα τρίποντο, με Τσίγρα και Συνιόρολγου να προσφέρουν από ένα καλάθι.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Wardogs παρούσαν καλύτερα στο παρκέ και με μπροστάρη τον Τσίγρα με 7 πόντους και νέο τρίποντο του Καρακατσάνη κατάφεραν να ισοφαρίσουν προσωρινά, με τους Σκόρπιους να έχουν και πάλι κορυφαίο τον Τέγο με 6 πόντους και με τον Μιχαλόπουλο να δίνει πολύτιμες βοήθειες με 4, ξαναπαίρνοντας την πρωτοπορία στο τέλος του ημιχρόνου 25 – 21.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Σκόρπιοι έφεραν το ματς στα μέτρα τους και έγιναν τα απόλυτα αφεντικά του αγώνα. Ο Δήμου ήταν ασταμάτητος με τρία τρίποντα και 11 πόντους συνολικά, οδηγώντας τους γηπεδούχους σε διψήφια διαφορά, με τους Περιστεριώτες να πληρώνουν την έλλειψη συγκέντρωσης και να σκοράρουν μόλις 8 πόντους με Παπαδιώτη, Καρακατσάνη, Συνιόρολγου και Καρλή, διαμορφώνοντας το 43 – 29.

Τυπικής διαδικασίας το τέταρτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις ομάδες πλέον να παίζουν ελεύθερο μπάσκετ και τους Σκόρπιους να φτάνουν σε μία εύκολη νίκη με 55-40. Ο Τέγος ήταν για μια ακόμη φορά ο κορυφαίος των μετέπειτα νικητών με 4 πόντους, με τα σκυλιά του πολέμου να βρίσκουν λύσεις με Καραπιπεράκη(4), Καρλή και Καρακατσάνη, διαμορφώνοντας το τελικό 55 – 40.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Φίλιππος Τέγος με 17 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αγαμέμνονας Καρλής με 4 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Οι Σκόρπιοι είχαν 19 / 48 δίποντα, 3 / 8 τρίποντα, 8 / 21 βολές, κατέβασαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη.

Οι Wardogs είχαν 15 / 46 δίποντα, 3 / 30 τρίποντα, 1 / 3 βολές, κατέβασαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη.

Σκόρπιοι(Δήμου): Βεζυράκης 4, Δήμου 18(7ρ.), Ευθυμίου 5(7ρ.), Μιχαλόπουλος 9(9ρ.), Πατσιαλής 2, Τέγος 17(8ρ.).

Peristéri Wardogs (Καρακατσάνης): Καρακατσάνης 10, Καραπιπεράκης 4, Καρκατσούλης, Καρλής 4(13ρ.), Παπαδιώτης 2(8ρ.), Σοφός, Σπυρέλης 5, Συνιόρογλου 6, Τσίγρας 9.