12/12/2021
Peristeri Wardogs 15 15 11 8 - 49 -
Chicago Hulks 14 11 14 22 - 61 -

Έγινε της ανατροπής για να κερδίσουν οι Hulks!

Μετά από ένα πολύ δυνατό ματς που είχε κύριο χαρακτηριστικό τις πολλές ανατροπές, οι Chicago Hulks κέρδισαν τους Peristeri Wardogs με 49-61 για την όγδοη αγωνιστική του εβδόμου ομίλου της D2-League και πάνε αλώβητοι στο ντέρμπι κορυφής της επόμενης αγωνιστικής απέναντι στους Bonobo!

Αν και βρέθηκαν να χάνουν με 3-8 στο πρώτο πεντάλεπτο, οι Peristeri Wardogs έκλεισαν την πρώτη περίοδο όντας σε θέση οδηγού με 15-14, έπειτα από 7 πόντους του Κουλούρη, 4 του Καραλή και 4 του Σοφού. Ο Τσαρτσής με 6 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά, ενώ από 4 πρόσθεσαν οι Σιαχάμης και Καλδέλης.

Μια επανάληψη της πρώτης περιόδου παρακολουθήσαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, Εκεί όπου με 4 πόντους του Τσαρτσή και τριποντάκι του Σιαχάμη, οι Chicago Hulks πήραν αέρα 7 πόντων, 18-25, 5:00 για την ανάπαυλα. Ωστόσο, στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους ο Κουλούρης έκανε ό,τι ήθελε την αντίπαλη άμυνα και με 12 συνεχόμενους δικούς του πόντους με τρεις τρίποντες βόμβες, έστειλε τους γηπεδούχους στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων, 30-25!

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τους Chicago Hulks να τρέχουν 10-0 σερί και με ηγέτη τον Σιαχάμη με 7 πόντους, προσπέρασαν με 30-35. Για ακόμη, όμως, μια φορά οι Περιστεριώτες αντέδρασαν άμεσα και με 6 πόντους του Καραλή και 5 του Κουλούρη, έκλεισαν και το τρίτο δεκάλεπτο έχοντας το τιμόνι στα χέρια τους με 41-39!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Σιαχάμης έδειχνε ασταμάτητος και με ακόμη τρία δικά του τρίποντα, 4 πόντους του Τσαρτσή και τρίποντο του Νίκου Τιγγινάγκα, οδήγησαν τους Chicago Hulks στη μεγάλη νίκη με 49-61. Για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Σοφός (4π), Κουλούρης και Καραλής.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 10/24 βολές, 15/48 δίποντα και 3/19 τρίποντα. Πήραν 49 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 2 τάπες. Από την άλλη πλευρά, οι νικητές είχαν 1/2 βολές, 21/49 δίποντα και 6/24 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 4 τάπες.

Πολυτιμότερος των Peristeri Wardogs ο Κουλουρής με 26 πόντους (double-double), έχοντας 5/10 βολές, 6/16 δίποντα και 3/6 τρίποντα. Μάζεψε 19 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 4 λάθη και είχε 1 τάπα. Κορυφαίος για τους Chicago Hulks ο Σιαχάμης με 25 πόντους (double-double), έχοντας 5/8 δίποντα και 5/12 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 5 λάθη.

Peristeri Wardogs (Σοφός): Κουλούρης 26 (3), Καρακατσάνης, Αντωνάκης 1, Καραλής 14, Μπουργαζάς, Σοφός 8

Chicago Hulks (Τιγγινάγκας Α.): Σιαχάμης 25 (5), Παρσόπουλος 2, Τσαρτσής 18, Μπαντουβάκης, Τιγγινάγκας Ν. 4 (1), Τιγγινάγκας Α. 4, Καλδέλης 8

Τι μας άρεσε: Οι πολλές ανατροπές του αγώνα!