20/01/2022
Gunners 16 13 13 16 7 72 -
Peristeri Trelleborg 6 18 16 18 7 77 -

Έγινε της παράτασης και ροζάκι για την Trelleborg!

Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε στο πρώτο παιχνίδι του 2022 η Trelleborg, καθώς σε εξ αναβολής παιχνίδι για την έβδομη αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Development League κέρδισε τους Gunners μετά από δύο παρατάσεις με 72-77 στο κλειστό του Κολωνού!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τους Gunners, καθώς με 9 πόντους του Πάνια, 3 του Ακουμιανάκη και τριποντάκι του Καραμπέτσου, πήραν από νωρίς διψήφια διαφορά 10 πόντων, 16-6. Λίγα πράγματα για τους φιλοξενούμενους στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τους Δημήτρη Δαλέζο, Σταύρο Δαλέζο και Παύλου να σκοράρουν από 2 πόντους ο καθένας.

Αλλαγή σκηνικού στην δεύτερη περίοδο της συνάντησης, με την Trelleborg να βρίσκει τα πατήματά της και με 8 πόντους του Παύλου, τρίποντο του Σταύρου Δαλέζου και 3 πόντους του Τύρου, πλησίασε στους 5, 29-24. Τους γηπεδούχους διατήρησαν σε θέση οδηγού σε εκείνο το σημείο οι 6 πόντοι του Ραυτόπουλου και οι 3 του Ακουμιανάκη.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 4 πόντους του Καραμπέτσου, 4 του Ακουμιανάκη και τρίποντο του Ραυτόπουλου, η παρέα του Παναγόπουλου διατήρησε το τιμόνι στα χέρια της με 42-40. Από κοντά ακολουθούσε τον αντίπαλο και στο τρίτο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Καραδενιζλή, με τον Παύλου να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 6 πόντους και τον Κατσούλη να προσθέτει 3. Σκορ τρίτης περιόδου 42-40!

Μάχη μέχρι τελικής πτώσης ήταν τελικά το παιχνίδι, το οποίο οδηγήθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο, με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 58-58. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Κανονιέρηδες ήταν ο Πάνιας με 9 πόντους, στέλνοντας παράλληλα το ματς στην παράταση, ενώ για τους οράνιε 7 πόντους είχε ο Βαγενάς.

Στην πρώτη παράταση η Peristeri Trelleborg έδειξε να έχει περισσότερες δυνάμεις και με δράστες στην επίθεση τους Τύρο (4π) και Δημήτρη Δαλέζο, προηγούταν με 61-65, 1:00 για τη λήξη. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με τους Ακουμιανάκη και Καραμπέτσο να βγάζουν το φίδι από την τρύπα, έστειλαν το ματς σε δεύτερη παράταση, 65-65!

Στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο οι Περιστεριώτες είχαν πιο καθαρό μυαλό, έκαναν σωστές επιλογές και με τους Σταύρο Δαλέζο, Δρακόπουλο, Παύλου, Δημήτρη Δαλέζο και Τύρο να βάζουν μεγάλα σουτ, έφτασαν στη μεγάλη νίκη με 72-77! Για τους Gunners στα τελευταία λεπτά του ντέρμπι τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Μισιούλης, Πάνιας και Ακουμιανάκης, χωρίς όμως να είναι αρκετό για την ομάδα τους.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 17/33 βολές, 17/44 δίποντα και 7/27 τρίποντα. Πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 4 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 2 τάπες. Από την άλλη πλευρά, οι νικητές είχαν 10/17 βολές, 26/48 δίποντα και 5/20 τρίποντα. Μάζεψαν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Gunners ο Πάνιας με 24 πόντους (double-double), έχοντας 6/8 βολές, 3/9 δίποντα και 4/12 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 4 λάθη. Κορυφαίος της Trelleborg ο Παύλου με 21 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 8/14 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 3 λάθη.

Gunners (Παναγόπουλος): Ραυτόπουλος 9 (2), Πάνιας 24 (4), Καλογιαννίδης, Ζούρος 4, Ακουμιανάκης 21, Καραμπέτσος 12 (1), Μισιούλης 2

Trelleborg (Καραδενιζλής): Βαγενάς 10, Στεργιόπουλος, Δρακόπουλος 13 (1), Δαλέζος Δ. 7, Δαλέζος Σ. 11 (3), Τύρος 10, Παύλου 21 (1), Τσίντζας 2, Κατσούλης 3

Τι μας άρεσε: Οι πολλές ανατροπές της αναμέτρησης!