17/12/2023
Δαλάι Κλάμα - - - - - 70 -
Λύκοι - - - - - 64 -

Έγινε της... παράτασης και οι Δαλάι πήραν ανάσα !

Σε ένα τρομερό ματς που κρίθηκε στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο οι Δαλάι Κλάμα πέτυχαν πολύτιμη νίκη για ψυχολογικούς και βαθμολογικούς λόγους, επικρατώντας των Λύκων στο Athens Sports Hall με 70-64.

Καλύτερα ξεκίνησε το ματς η ομάδα του Μπουρελάκου που μπήκε σε θέση οδηγού με καλάθια των Μπαλατσού (4π.), Τσιάρα (3π.), Μασσαλή (3π.) και Μπέη (2π.). Σε ρηχά νερά κινήθηκαν στα πρώτα λεπτά οι Λύκοι, παρά την προσπάθεια των Κουρούβανη (3π.) και Κούβελα (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 13-5.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Λύκοι εμφανίστηκαν βελτιωμένοι και παίρνοντας λίγα από πολλούς, επικράτησαν στο επιμέρους σκορ με 11-14. Στην αντίπερα όχθη, ο Σωτηράκης (9π.) ήταν εξαιρετικός σε αυτό το διάστημα για τους Δαλάι, που πήγαν στα αποδυτήρια με +5. Σκορ ημιχρόνου, 24-19.

Μετά την ανάπαυλα το ματς παρέμεινε ισορροπημένο, με το επιμέρους σκορ να γράφει 15-13 και τις δύο ομάδες να σκοράρουν με μεγάλη πολυφωνία. Οι Δαλάι διατήρησαν τα ηνία του αγώνα, όμως οι Λύκοι δεν τους επέτρεψαν να ξεφύγουν. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 39-32.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα του Άρη Σάββα με πρωταγωνιστές τους Ιατρού (6π.), Κουρούβανη (3π.), Κούβελα (3π.) και Νίτσικα (3π.) κατάφεραν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και να στείλουν το ματς σε έξτρα πεντάλεπτο, αφού οι Δαλάι απώλεσαν τη συγκέντρωσή τους και έμπλεξαν. Σκορ 4ου δεκαλέπτου, 47-47.

Στην πρώτη παράταση οι δύο ομάδες συνέχισαν χέρι - χέρι. Οι Λύκοι έφτασαν μια ανάσα από την έκτη τους νίκη, όμως οι Δαλάι δεν είχαν πει ακόμη την τελευταία τους λέξη και με τεράστιο τρίποντο του Σωτηράκη οδήγησαν το ματς σε δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο. Σκορ 5ης περιόδου, 57-57.

Στη δεύτερη παράταση οι Λύκοι δεν είχαν απάντηση στο επιθετικό κρεσέντο του Τσίτου (10π.), ο οποίος συνεπικουρούμενος από τον Μπέη (3π.) οδήγησε τους Δαλάι Κλάμα στο πολύτιμο ροζ φύλλο.

Στο τέλος του αγώνα, οι Δαλάι Κλάμα είχαν 18/45 δίποντα, 5/34 τρίποντα και 19/32 βολές. Μάζεψαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη.

Στον αντίποδα, οι Λύκοι είχαν 22/75 δίποντα, 2/12 τρίποντα και 14/26 βολές. Μάζεψαν 62 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αντώνης Σωτηράκης με 19 πόντους, έχοντας 5/7 δίποντα, 3/13 τρίποντα και 0/1 βολή. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Νίτσικας με 10 πόντους και double-double, έχοντας 4/10 δίποντα και 2/4 βολές. Μάζεψε 20 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 2 λάθη.

Δαλάι Κλάμα (Μπουρελάκος) : Γιαννούκας, Μασσαλής 6 (1), Μπαλατσός 9, Μπέης 7, Σωτηράκης 19 (3), Τζιγκουνάκης, Τζώλης 6, Τσιάρας 4, Τσίτος 19 (1).

Λύκοι (Ιατρού) : Δρόσος, Ιατρού 20, Καρακώστας 4, Καχριμάνης 4, Κούβελας 7, Κουρούβανης 19 (2), Νίτσικας 10.

Τι μας άρεσε : Το τρομερό σασπένς του αγώνα.