19/06/2023
Undrafted 12 13 14 12 - 51 -
Fast Break 10 12 15 9 - 46 -

Έγινε το πρώτο «βήμα» για τους Undrafted!

Σε ένα ματς που καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να κυριαρχήσει απόλυτα και που οι λεπτομέρειες έπαιξαν τον ρόλο τους, οι Undrafted ήταν εκείνοι που πήραν τη νίκη με 51-46 και έκαναν το 1-0 στην σειρά κόντρα στους Fast Break. Το παιχνίδι πολλές φορές πήγε στην ισοπαλία, ενώ αρκετές ήταν και οι εναλλαγές στο προβάδισμα, με τους γηπεδούχους ωστόσο να κρατούν τα «ηνία» στο φινάλε και να πανηγυρίζουν μία σημαντική νίκη στους «32» των Playoff της Summer Development League.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Undrafted να παίρνουν το προβάδισμα, μιας και οι Τάσος και Γιώργος Χρυσικός μπήκαν ορεξάτοι και έφτασαν το σκορ στο 10-4. Οι φιλοξενούμενοι μπορεί στα πρώτα λεπτά να μην ήταν τόσο παραγωγικοί, αλλά στη συνέχεια βελτιώθηκαν και μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου πλησίασαν στο 12-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το ματς κύλησε όπως αναμενόταν να κυλήσει σε σχεδόν όλη τη διάρκειά του. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά και η μία έπαιρνε το προβάδισμα από την άλλη. Ο Γιώργος Χρυσικός εξακολουθούσε να είναι από τους πιο αποδοτικούς παίκτες των Undrafted, ενώ από την άλλη ο Μπουλαξής, με την βοήθεια του Ηλιάδη και του Τσάφου, κράτησαν κοντά τους Fast Break. Όμως οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πήγαν στην ανάπαυλα με το υπέρ τους 25-22.

Έπειτα από την διακοπή τα πράγματα δεν άλλαξαν. Καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να κάνει κάποιο σερί ώστε να ξεφύγει, με το σκορ σε αρκετά σημεία να είναι ισόπαλο. Λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου ο Φίλιππος Κόντος έγραψε το 37-35, ενώ ο Μπουλαξής με δύο εύστοχες βολές ισοφάρισε ξανά σε 37-37. Το δεκάλεπτο τελικά έκλεισε με το καλάθι του Ματεντζόγλου ο οποίος διαμόρφωσε το 39-37.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Undrafted κατάφεραν να πάρουν μία μικρή απόσταση, κάτι που είχε να γίνει από το ξεκίνημα του παιχνιδιού. Ματεντζόγλου και Γιώργος Χρυσικός βρήκαν λύσεις και έγινε το 46-41. Οι φιλοξενούμενοι με τις προσπάθειες του Καμολίκη μπόρεσαν να πλησιάσουν στον πόντο (46-45), ωστόσο οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στο +5 και πάλι (50-45). Οι Fast Break δεν κατάφεραν να επιστρέψουν μέχρι το τέλος και έτσι οι Undrafted πήραν την πρώτη και σημαντική νίκη στη σειρά με 51-46.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Χρυσικός με 27 πόντους, 3 κλεψίματα και 6 ριμπάουντ. Από τους Fast Break ξεχώρισε ο Αντώνης Καμολίκης με 11 πόντους, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 12 ριμπάουντ.

Οι Undrafted είχαν 19/44 δίποντα, 2/15 τρίποντα, 7/12 βολές, 38 ριμπάουντ, αλλά και 5 κλεψίματα, 8 λάθη και 4 μπλοκ. Οι Fast Break μέτρησαν 17/41 δίποντα, 2/20 τρίποντα, 6/10 βολές, 41 ριμπάουντ και 9 ασίστ. Παράλληλα είχαν 5 κλεψίματα, 9 λάθη και 1 μπλοκ.

Undrafted (Κόντος): Θεοδωρόπουλος 4(3ρ.), Καταλακτάκης, Κόντος Φ. 5(2ρ.), Κόντος Χ., Ματεντζόγλου 4(14ρ.), Πανταζής 2(2ρ.), Χρυσικός Α. 9(6ρ.), Χρυσικός Γ. 27(6ρ.)

Fast Break (Καμολίκης): Αυλωνίτης 4(8ρ.), Ηλιάδης 3(5ρ.), Καμολίκης 11(12ρ.), Μπουλαξής 11(6ρ.), Τσάφος 11(1ρ.), Ωραιόπουλος 6(9ρ.)

Τι μας άρεσε: Ο τρόπος με τον οποίο πάλεψαν στο παιχνίδι και οι δύο ομάδες.