22/12/2023
Bonobo BC 9 10 16 18 - 53 -
Anonymous BC 19 25 22 16 - 82 -

Εύκολο έργο για τους Anonymous!

Με το πέμπτο φετινό ροζ φύλλο ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους στον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος οι Anonymous, καθώς στα πλαίσια της 11ης αγωνιστικής του δευτέρου ομίλου της Evolution League κέρδισαν εύκολα την πεντάδα των Bonobo με 53-82 και απομακρύνθηκαν περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού!

Από πολύ νωρίς οι Anonymous πήραν τα ηνία του αγώνα, καθώς με 6 πόντους του Δρακόπουλου, δύο τρίποντα του Μπουτσικάκη και ένα του Τζουβάρα, έχτισαν διψήφια διαφορά 10 πόντων, 9-19. Ο Φουραδούλας με 4 πόντους, ο Φουρλής με ένα τρίποντο και ο Σιαμάνης με 2 πόντους έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στη δεύτερη περίοδο ο Σεϊμένης πήρε μπρος και με 17 δικούς του πόντους έστειλε τους φιλοξενούμενους στα αποδυτήρια με αέρα 25 πόντων, 19-44. Δεν μπόρεσαν οι Bonobo να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 5 πόντους του Φουραδούλα και τους 5 του Σιαμάνη.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 5 πόντους του Κώτσια, 4 του Σεϊμένη Και τρίποντα των Τζουβάρα - Μανωλέα, το συγκρότημα του απόντα Αλεφαντινού έφτασε τη διαφορά στους 31, 35-66. Ο Σιαμάνης με 6 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των κίτρινων σε εκείνο το σημείο, ενώ από 3 πόντους είχαν οι Ασπραδάκης και Φουρλής. Σκορ τρίτης περιόδου 35-66!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο και έτσι οι "No Name" έφτασαν εύκολα στη νίκη με 53-82, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Σεϊμένη, Φιλαρτζή, Μανωλέα Κατσιώλη και Τζουβάρα. Για τις "Μαϊμούδες" στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Φουρλής, Ασπραδάκης, Μπάμπαλης και Σιαμάνης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 5/13 βολές, 18/50 δίποντα και 4/13 τρίποντα. Πήραν 32 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές και έκαναν 11 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 5/6 βολές, 25/37 δίποντα και 9/37 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 23 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Bonobo ο Σιαμάνης με 15 πόντους, έχοντας 0/2 βολές, 6/7 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Betsson MVP των Anonymous ο Σεϊμένης με 30 πόντους, έχοντας 12/13 δίποντα και 2/3 τρίποντα. Πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και ήταν αλάνθαστος.

Bonobo (Φουραδούλας): Ασπραδάκης 8 (1), Μπάμπαλης 8, Σιαμάνης 15 (1), Φουρλής 11 (2), Φουραδούλας 11

Anonymous (Φιλαρτζής): Βάνας 2, Δρακόπουλος 19, Κατσιώλης 4, Κώτσιας 5 (1), Σεϊμένης 30 (2), Μανωλέας 8 (2), Ουζουνίδης 5, Μπουτσικάκης 6 (2), Τζουβάρας 8 (2), Φιλαρτζής 4

Τι μας άρεσε: Το ήρεμο κλίμα της συνάντησης!